Kristijan Šmit nema legitimitet visokog predstavnika, niti da nameće bilo kakve odluke narodnim poslanicima u parlamentu Republike Srpske koji su legalno i legitimno izabrani na izborima 2018. godine, poručio je danas potpredsjednik Narodne skupštine Denis Šulić.
Komentarišući mogućnost da Šmit upotrijebi bonska ovlaštenja zato što bi zakon o državnoj imovini Republike Srpske trebalo da stupi na snagu, Šulić je rekao Šmit nema legitimitet i da je za Republiku Srpsku samo njemački turista.
“Narodni poslanici u parlamentu Republike Srpske svoj legitimitet crpe iz naroda Republike Srpske i podnose jedino račune građanima Republike Srpske koji su ih birali”, rekao je Šulić poslije sjednice skupštinskog kolegijuma rekao novinarima u Banjaluci.
Šulić je rekao da je Zakon o državnoj imovini Republike Srpske dobar za građane Srpske i da će narodni poslanici uvijek glasati za takve zakone, kao i da su navikli na prijetnje od takozvane međunarodne zajednice.
Za izmjene Izbornog zakona u BiH, Šulić je rekao da su SNSD i koalicioni partneri uvije spremni za izbore, te da vjeruje da će doći do dogovora unutar Federacije BiH o izmjenama tog zakona.
On je rekao da je SNSD odnio uvjerljivu pobjedu na juče na održanim izborima za Savjete mjesnih zajednica u gradu Bijeljina i da je siguran da će ti rezultati iz Banjaluke, Prijedora i Bijeljine biti preslikani na opšte izbore.
“Sadašnji saziv Centralne izborne komisije /CIK/ BiH nije izabran po slovu zakona i neke stvari su tu prekršene, jer ljudi koji su bili na kandidatskim listama ne mogu biti u CIK BiH”, istakao je Šulić.
On je rekao da će se na posebnoj sjednici parlamenta Republike Srpske poslanicima obratiti i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić.
Govoreći o sutrašnjoj redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, Šulić je rekao da će na zahtjev Vlade Republike Srpske biti dopunjen dnevni red sa tri tačke po hitnom postupku.
On je naveo da će biti razmatrani prijedlog zakona o izmjenama Uredbe sa zakonskom snagom o Kompenzacionom fondu Republike Srpske, prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, te prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o podsticaju u privredi Republike Srpske.
SRNA (Foto: arhiva)