Raste pritisak na Izrael da pristane na prekid vatre, kako bi se pomoglo civilima u pojasu Gaze koji se još uvijek nisu uspjeli izvući iz zone borbenih dejstava.
Ono oko čega je međunarodna zajednica podjeljenja je tip prekida vatre – da li bi on trebalo da bude dugotrajan kako bi se pokušalo pronaći rješenje, ili kratkotrajno, odnosno samo onoliko dugo koliko je potrebno da se civili izvuku na sigurno, a humanitarna pomoć dostavljena svima kojima treba.
Kao i u većini drugih slučajeva, glavnu riječ će imati SAD, koje su trenutno bliže stavu izraelske vlade, odnosno da prekid vatre bude ograničen. Entoni Blinken, američki državni sekretar, je izrazio zabrinutost da bi duži prekid vatre omogućio teroristima Hamasa da se pregrupišu i nastave napade na Izrael.
Kako prenosi CNN, Blinken je u srijedu podsjetio na Hamasovo uzimanje talaca prije mjesec dana i napomenuo da je grupa javno obećala da će pokušati ponoviti napad od 7. oktobra.
“Izrael nam je više puta ponavljao da nema povratka u oktobar prije varvarskih napada Hamasa – u potpunosti se slažemo”, rekao je on u srijedu. Američkom stavu se priklonila i grupa G7, koju osim SAD-a čine Japan, Kanada, Njemačka, Italija, Velika Britanija i Francuska. Grupa se juče po našem vremenu sastala u Tokiju, a sastanku je prisustvovao i Džozef Borel, visoki predstavnik EU za bezbjednost i spoljnu politiku. U zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon sastanka, ministri G7 zemalja su izrazili podršku Izraelu da se brani u skladu s međunarodnim pravom, osudili Hamas i pozvali na hitno oslobađanje svih izraelskih talaca koje Hamas drži u enklavi. Izjava je izbalansirana jer je ukazano i na teško humanitarno stanje u Gazi.
“Naglašavamo potrebu za hitnim djelovanjem za rješavanje pogoršane humanitarne krize u Gazi. Sve strane moraju omogućiti nesmetanu humanitarnu pomoć za civile, uključujući hranu, vodu, medicinsku njegu, gorivo i sklonište, kao i pristup humanitarnim radnicima. Podržavamo humanitarne pauze i dva koridora”, naglasili su oni.
(Nezavisne – Foto: Arhiva)