Pred Sudom BiH danas je nastavljen sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića zbog “nepoštovanja odluka Kristijana Šmita. Svjedok je bila generalni sekretar predsjednika Republike Srpske Jelena Pajić Baštinac .Sudija Sena Uzunović pročitala prijedloge narednih ročišta i rekla da je planirano da budu održane 11. septembra u 13.00 časova, 18. septembra u 13.00 i 25. septembra u 13.00 časova. Dodik je upitao zašto se sada zakazuju tri ročišta i to u toku izborne kampanje.
Na početku današnjeg ročišta sudija Sena Uzunović rekla je da glavni pretres pravno počinje iznova, jer je od posljednjeg ročišta prošlo više od 30 dana. Generalni sekretar predsjednika Republike Srpske Jelena Pajić Baštinac rekla je na današnjem ročištu, u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, da su pravni eksperti upozorili Dodika da je po Ustavu Republike Srpske dužan da potpiše ukaze, te da bi u suprotnom mogao snositi odgovornost.
Predsjednik Republike Srpske, tokom današnjeg ročišta, istakao je da visoki predstavnik u BiH ne postoji i da Tužilaštvo bez dokaza pokušava nametnuti njegovo postojanje. istakao je da je suđenje nastavak montiranog procesa i da je žrtva nasilja i unitarizma. Upitao je zašto se sada zakazuju tri ročišta i to u toku izborne kampanje.
Predsjednik Vlade RS Radovan Višković ističe da se ništa nije promijenilo od vremena Petra Kočića jer, kako kaže, i danas imamo sudovanja, nalogodavce i optužene.
Postupajući sudija u procesu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića donijela je korektnu odluku, a to je da dopusti da se dokazi odbrane izvode tek kad tužilaštvo izvede Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, izjavio je advokat predsjednika Srpske Goran Bubić.
Miljkan Pucar, koji u ovom predmetu brani vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, rekao je da će za naredno ročište pozvati jednog svjedoka i Borana Bosančića, koji je predsjednik Upravnog odbora “Službenog glasnika”, kao i bišeg predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i sekretara Ministarstva inostranih poslova /MIP/ u Savjetu ministara Edina Dilberovića na okolnosti razrješenja informacije MIP-a o diplomatskom statusu Kristijana Šmita, ukoliko Tužilaštvo BiH ne dostavi objašnjenje.
(Tekst i foto: TV K3)