– Sudije, tužioci, oni koji donose odluke, sude, presuđuju, vode postupke ili upravljaju ili rukovode pravosudnim institucijama moraju imati besprijekornu prošlost, adekvatno obrazovanje, status u društvu, odnosno moraju biti moralne vertikale koje obezbjeđuju dignitet pravosuđu kao važnom segmentu društva – rekao je Kasipović komentarišući upozorenje Evropske komisije da bi prilikom imenovanja sudija i tužilaca trebalo da bude vođeno računa o njihovoj prošlosti.
Kasipović je za Glas Srpske ocijenio da postoje različita mišljenja, ocjene, sugestije pa i viđenja kako unaprijediti rad VSTS-a, te naglasio da je neophodno raditi na donošenju novog zakona o VSTS-u i da će u tom poslu svakako učestvovati i Ministarstvo pravde Srpske.
Govoreći o zastoju u reformi pravosuđa u BiH, on je naglasio da je bilo dosta prilika, potreba i obaveza da bude mnogo više urađeno.
Prema njegovim riječima, ono što se nije dešavalo u reformama u BiH, realizovano je u Republici Srpskoj uz puni angažman Vlade Srpske i Ministarstva pravde.
– Ono što smatram da je problematično u vezi sa zastojem u reformi prvosuđa u BiH je to što nismo iskoristili snažnu podršku, stručni i finansijsku, koju nam je svih ovih godina pružala Evropska komisija – rekao je Kasipović.
On je dodao da je neophodno nastaviti proces reformi u pravosuđu BiH , ali da je ono u šta je definitivno siguran to da reforme u pravosuđu u Srpskoj idu zavidnim ritmom i u smislu obima i kvaliteta.
– Dužni smo prema građanima u BiH da što prije usvojimo revidiranu strategiju za procesuiranje predmeta ratnih zločina i da se krene sa njenom realizacijom – rekao je Kasipović.
Kada je riječ o borbi protiv kriminala i korupcije, Kasipović je naveo da su svi jednaki pred zakonom i da “ne smije biti malih i velikih”.
On je rekao da će se do kraja godine pred Narodnom skupštinom Srpske naći nekoliko važnih prijedloga zakon ili izmjena postojećih koji će doprinijeti vladavini prava u Srpskoj.
Izvor: Srna