Beeler je kazala da su korisnici WeChata u tužbi iznijeli ozbiljna pitanja povezana s prvim amandmanom ustava SAD-a, koji štiti slobodu izražavanja, te da se provedba zabrane do daljnjeg zaustavlja zbog potencijalne štete koju bi nanijela.
“Uredba koja uklanja jedan kanal komunikacije bez dostupnih zamjena ograničava govor više nego što je nužno za provedbu interesa vlade”, objasnila je ona.
Ministarstvo još uvijek nije komentarisalo ovu odluku suda, piše BBC.
Udruženje korisnika WeChat pozdravilo je presudu kao važnu pobjedu za milione korisnika te aplikacije u SAD-u.
Michael Bien, advokat udruženja korisnika, rekao je da Sjedinjene Američke Države nikad nisu zatvorile neku veliku komunikacijsku platformu, pa čak ni u periodu ratova.
“U vezi zabrane WeChata koja pogađa kinesko-američku zajednicu postoji ozbiljan problem povezan s poštivanjem Prvog amandmana”, rekao je Bien.
Odjel je rekao da je WeChat prikupio ogroman dio podataka od korisnika, uključujući podatke o lokaciji, te historiju pregledavanja i pretraživanja.
S druge strane, ministar trgovine Wilbur Ross je u pisanom saopćenju naveo da se SAD mora oduprijeti ovoj malicioznoj praksi prikupljanja ličnih podataka američkih građana.
WeChat je postavljen 2011. godine. Riječ je o višenamjenskoj aplikaciji koja omogućava korisnicima slanje poruka, mobilno plaćanje i korištenje lokalnih usluga. Opisana je kao “aplikacija za sve” u Kini i ima više od milijardu korisnika mjesečno.
Kao i sve kineske platforme, WeChat mora cenzurisati sadržaj koji vlada smatra nezakonitim. U martu se u izvještaju navodi da WeChat cenzuriše ključne riječi o izbijanju koronavirusa već od 1. januara.