Prepuštanje da gladuju, ostavljanje na ulici ali i svakodnevno iživljavanje i ubijanje pojedinih životinja i dalje je ustaljena pojava u Srpskoj dok društvo i zakon od toga okreću glavu. Zemlje iz okruženja kao što je Hrvatska pokušavaju dodatno izmjeniti kazneni zakon te dodatno pooštriti kazne i donijeti novi paket krivičnog zakona.
Tako bi se uskoro moglo zbog napuštanja životinje umjesto novčane mogla izricati i zatvorska kazna u trajanju od dvije godine a u prijedlogu je i povećanje zatvorskih kazni za ubijanje ili mučenje životinja. Iako i Srpska posjeduje sličan zakon, primjene svega toga uglavnom ostaje na papiru, podsjećaju ispred Udruženja građana ’’Kerber’’ te dodaje da sudovi i tužilaštva ne smiju ignorisati prava životinja.
’’ Mi imamo najveći problem sa sudovima i tužilaštvima gdje nam sve prijave u vezi nasilja prema životinjama, gotovo u potpunosti odbacuju. To je uglavnom zbog nedostatka dokaza ili drugih tumačenja zakona. Zbog toga smo sada na nivou Srpske uspjeli da proguramo na nivou parlamenta dođe do izmjene jednog dijela zakona pošto su u ranijem periodu dolazilo do nedvosmislenog tumačenja zakona od strane tužilaca. Imali smo dosta puta situacije gdje tužilac odbije da procesuira postupak jer se radi o maltertiranju jedne životinje. Moram da kažem da su Republika Srpksa i BiH daleko iza Hrvatske po mnogim stvarima pa i po zakonima koji definišu zaštitu životinja. Mi bi svi voljeli da se i kod nas donose slični zakoni ali ipak nekako još smo daleko od toga’’,rekao je Milojević.
Da bi postojalo primjene zakona, mora postojati i građanske svijesti koja je i dalje na nezavidnom nivou što pokazuje i stanje na terenu gdje se kako kaže Milojević, mnoge životinje drže u jako lošim uslovima. Iako ulažu velike napore da promjene razmišljanje, koraci ka poboljšanju brige prema životinja kakva postoji izvan granica su i dalje mali.
’’ Mi se još borima u Republici Srpskoj i BiH da obajsnimo ljudima mnoge druge stvari po pitanju životinja kao što je sterilizacija ili kastracija a o sprječavanju da dolazi do maltertiranja i ubijanja životinja je posebna priča. Mislim da će Hrvatska ako dođe do dodatne izmjene krivičnog zakonika po tom pitanju zaista srpiječiti nasilja koje postoji jer ipak tamo je i razvijenija svijest po tom pitanju. Kod nas je to još daleko iako se naše i druga udruženja svakodnevno bore da se svijest probudi. Mi nemamo ni snagu ni kapacitete kao što imaju udruženja u Hrvatskoj i drugim zemljama koje su članice EU. Naš zakon koji je usvojen i koji postoji je jako dobar i usaglašen je sa zakonima koje postoje u EU ali je problem što se on jako malo primjenjuje u praksi ’’,rekao je Milojević.
Da je nepohodno doći do određenih izmjena u zakonu koji postoji oko 10 godina smatraju i oni koji ulažu svakodnevni napor kako bi životinje bila zdrave. Konsultant za hirurgiju u Veterinarskoj stanici Prnjavor doc.dr Siniša Gatarić navodi da sve dok živimo u društvu gdje je poštovanje prema životinjama manje nego prema čovjeku, prolaziće nijemo svakodnevna maltretiranja i ubijanja životinja.
’’ I našim zakonom o dobrobiti životinja je jasno definisano kakve posljedice snosi neko ko muči ili ubija životinje. Nažalost i danas smo svjedoci da postoji veliki broj ljudi koji se iživljavaju nad životinjama te im nanose veliku muku i patnju i to često prolaži nekažnjeno. Ali postoje ipak neke nade da bi sankcije mogle biti oštre i za te ljude. Skoro je zabilježen slučaj u Srbiji gdje je čovjek osuđen na dvije godine zatvora zbog ubistva psa i to je za očekivati ukoliko se desi jedan takav slučaj. Nadam se da će se ta praksa i kod nas početi polako prenositi. Želim samo da kažem da je u našem narodu već odavno postoji jedna izreka koja kaže da onaj ko ne voli životinje ne može voljeti ni ljude ’’,rekao je Gatarić.
Volja za dodatnim uređenjem zakona postoji i u ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Srpske. Resorni ministar Savo Minić navodi da će neprilike, koje je ove godine donijela afrička kuga svinja a koja se raširila usljed neadekvatnog državanja svinja, sigurno ubrzati donošenje nove odluke ili pravilnika o držanju ovih životinja a koji će biti upućen i u parlamentarnu proceduru.
’’ Vidimo da je ovaj problem izražen i u Evropi a ne samo kod nas tako da će se pravila oko držanja svinja morati dodatno urediti. U sve to treba da se uključi i struka a sve kako bi se spriječilo izbijanje zaraznih bolesti. Sva sreća sada se nije pojavila zonoza ali zakon koji će urediti oblast držanja svinja treba da spriječi pojavu kako ove ali i ostalih bolesti. Imajući u vidu da životinje prenose razne bolesti i kakav odnos trebamo imati prema životinjama, možemo očekivati da će ta oblast biti dodatno uređena. Ne mislim da će biti nekih radikalnih poteza kao što su zatvorske kazne ali svakako je neophodno da postoje sankcije za to ’’,rekao je Minić.
Na području Republike Srpske u toku 2022. godine evidentirano je 12 krivičnih djela mučenje i ubijanje životinja, za koje je podneseno 11 izvještaja protiv devet lica, potvrđeno je za iz MUP-a Republike Srpske. Krivični zakonik Republike Srpske za ubistvo životinje predviđa novčanu kaznu ili zatvor do dvije godine.
’’Prema članu 390. KZ RS, ko životinje teško zlostavlja ili ih izlaže nepotrebnim ili dugotrajnim patnjama ili stradanjima ili ih suprotno propisima ubija, razara njihova staništa u većoj mjeri ili na širem prostoru, biće kažnjen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine. Ako je došlo do uginuća većeg broja životinja koje pripadaju posebno zaštićenim životinjskim vrstama, učinilac će biti kažnjen kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Ako su ova djela učinjena nehatno, učinilac će biti kažnjen kaznom zatvora do šest mjeseci, odnosno novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine’’,navodi se iz MUP-a Srpske.
Ali riječi su jedno a djelo je drugo a primjena zakona traži i saradnju sa društvom koje treba da posveti pažnju onima stvorenjima koje svakodnevno primjećuju i od kojim imaju korist. Nažalost kako stvari mrtvilo zakona će i dalje biti podloga za one umove da svoju izopačenost ispoljavaju nad životinjama dok će životinjski krik tražiti pomoć uzalud.
TV K3