Stranke počele s predstavljanjem programa za opšte izbore

April 12, 2022, 7:22 am

Političke partije, naročito opozicione, počele su da se hvale strategijama, programima i platformama za izbore, za koje kažu da nude rješenja za svjetliju budućnost Srpske. Na papiru to često tako i izgleda, ali je pitanje da li prosječan birač uopšte čita dokumente od nekoliko desetina strana i koliko se stranke zaista drže napisanog.

Primjera radi, na sjednici Glavnog odbora SDS 27. februara usvojen je Nacrt platforme SDS za Opšte izbore 2022, u kojoj je navedeno je pet strateških područja djelovanja stranke: vladavina prava i pravna država, privredni razvoj i zapošljavanje, decentralizacija i afirmacija lokalne samouprave, evropske integracije i regionalna saradnja, te demokratizacija društva, pomirenje i koegzistencija.

Odnosno, niko ne smije da bude iznad zakona, svaki član društva treba da bude zaštićen od pretjerane moći onih koji vladaju. Između ostalog, kažu da je potrebno donijeti zakon kojim će se predvidjeti da sudije bira i imenuje visoko sudijsko vijeće, a tužioce visoko tužilačko vijeće, jačanje provođenje Zakona o sukobu interesa, usvajanje zakona o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanje nelegalno stečene imovine…

FOTO: SDS/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: SDS/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

SDS predlaže makroekonomski model koji se bazira na kombinaciji politika „vašingtonskog konsenzusa“ i ograničenog državnog protekcionizma. Taj model podrazumijeva da se odredi nekoliko strateških privrednih grana, ne više od pet, koje bi bile proglašene za primarni nacionalni interes. U našem slučaju to bi mogli biti energetski sektor, građevinski sektor, poljoprivreda sa šumarstvom i vodoprivredom, te još jedan do dva sektora za koje bi se postigao konsenzus s poslovnom zajednicom.

Sav ostali ekonomski prostor prepustio bi se tržištu, dok bi se za definisane strateške privredne grane sistemski obezbijedile konkretne mjere podrške.

U oblasti decentralizacije, SDS se zalaže za veći prenos ovlaštenja na lokalnu samoupravu, ali i više novca.

– Prihode od indirektnih poreza sa sadašnjih 24 odsto, koliko se usmjerava opštinama i gradovima, treba povećati na 30 odsto. Sredstva prikupljena od poreza na prihode od samostalne djelatnosti i od poreza na lična primanja, umjesto sadašnjih 25 procenata, povećati na 50 odsto – piše u platformi.

 

U dijelu koji govori o integracijama, SDS smatra da bi svaka druga strateška orijentacija RS, osim prema članstvu u EU, bila protivna nacionalnom interesu. Jer Srbi pripadaju zajednici evropskih naroda.

– Ovo je bitno naglasiti, naročito sada kada, pod pritiskom dnevnopolitičke demagogije vlasti, postaju popularne neke druge kvazi alternative kao što je evro-azijstvo. Smatramo da bi prihvatanjem takvih neprirodnih rješenja srpski narod bio gurnut u istorijski i ideološki pogrešnu stranu – kažu u SDS.

U PDP navode da će osnova njihovog dokumenta biti Program obnove iz 2017, koji će biti nadograđen rješenjima problema koji su se u međuvremenu pojavili. Program obuhvata mjere za ekonomsku, demografsku i moralnu obnovu društva, obnovu lične i socijalne bezbjednosti i vladavine prava te obnovu političke stabilnosti i evropsku budućnost Republike Srpske.

FOTO: SLOBODAN POPADIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SLOBODAN POPADIĆ/RAS SRBIJA

– Cilj je da prosječna plata bude 1.000 evra, a prosječna penzija 500 evra. Plan je i da gradimo jednu brzu saobraćajnicu od Bijeljine do Trebinja, koja bi povezala istočni dio Srpske – precizirala je potpredsjednica PDP, Jelena Trivić.

Politikolog Velizar Antić smatra da su programi političkih partija jako bitni jer su jedan od osnovnih elemenata s kojima izlaze pred birače.

– Tu su još i ljudi koji se predstavljaju kao kandidati koji bi trebali da ostvare ono što su političke partije predstavile u programima. Dakle, bez jasnog programa i ciljeva koje partije žele da ostvare ukoliko dođu u poziciju da odlučuju, partije ne mogu ni da očekuju da će bilo ko glasati za njih – kaže Antić za Srpskainfo.

Međutim, dodaje naš sagovornik, problem je taj što partije koje i napišu dobre programe, kada dođu na vlast, te programe ne provode i ne realizuju, što je na određeni način prevara tog istog naroda. Iz tog razloga, smatra Antić, narod i ne vjeruje u programe koje nam partije nude, jer su do sada izvarani mnogo puta.

FOTO:  MIRJANA RADANOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIRJANA RADANOVIĆ/RAS SRBIJA

Takođe, problem je što političke partije, da bi dobile podršku birača, u programima navode i ona obećanja koja ne mogu da ispune. Tako da, ilustruje Antić, programi više izgledaju kao skup lijepih želja, a i sami oni koji ta obećanja nude, kao i oni koji glasaju, znaju da od realizacije tih obećanja nema ništa.

– Dakle, programi su jako bitni i građani bi trebalo da obrate pažnju na ono šta nam političke partije nude i obećavaju. Međutim, ti programi bi morali da budu mnogo više realni i ostvarivi od onoga što danas nude političke partije kako bi narod više vjerovao. Ali, sve dok narod bude glasao za one koji ne ostvaruju svoja obećanja i ponuđene programe, oni će i dalje nastavljati da nas lažu i obećavaju kule i gradove koje neće uspeti da realizuju kada dođu na vlast – zaključuje Antić.

NEŠIĆ: IZBORNI PROGRAM 17. JUNA

Strateški dokument najavljuje i DNS, ali i ostale partije u Srpskoj.

– DNS je usvojio Političku platformu i Ekonomski program na 8. sjednici Glavnog odbora 19. marta. Ova dva dokumenta su osnova za izradu izbornog programa DNS čija je izrada u toku i plan nam je da ga predstavimo na Skupštini DNS 17. juna – kaže za Srpskainfo lider DNS, Nenad Nešić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *