Strane sudije kamen spoticanja

May 13, 2016, 7:15 am

Dodik, naime, smatra da RS nema povjerenje da bi Ustavni sud BiH, u kojem tri stranaca i dva Bošnjaka mogu preglasati srpske predstavnike, mogao preuzeti posao supervizora i ad hok Arbitražnog tribunala u Vašingtonu za distrikt Brčko, kako je predviđeno jedinim do sada usvojenim amandmanom na Ustav BiH iz 2009. godine.

“Postojanje tog tribunala nema više nikakvog smisla, on je tu samo da bi nešto radio u smislu prijetnje za eventualnu promjenu statusa distrikta. Ali u Ustavni sud ovog sastava ne možemo imati povjerenje i sada se vidi koliko je važno da se reguliše to pitanje koje je od odsudne važnosti za RS.

Žao mi je što to nisu shvatili svi političari iz RS”, rekao je Dodik.

Mile Dmičić, ekspert za ustavno pravo, ističe da postoje dva važna pitanja, od kojih se jedno odnosi na potpunu implementaciju amandmana na Ustav BiH, odnosno prestanak rada supervizora za Brčko, koji je 2012. godine zatvorio svoju kancelariju u Brčkom, i potpuno gašenje Arbitražnog tribunala.

Podsjećamo, nakon smrti Robertsa Ovena, glavnog arbitra, u OHR-u su nas informisali da je u toku procedura izbora novog glavnog arbitra, čime se implicira da u OHR-u smatraju da posao tog tribunala još nije završen.

Drugo važno pitanje, po Dmičiću, je da se riješi pitanje stranaca u Ustavnom sudu BiH prije nego što se toj instituciji preda briga o eventualnim sporovima u Brčkom i oko njega.

“Nije nigdje u svijetu praksa da u Ustavnom sudu budu strani državljani, što je direktan atak na suverenitet i nezavisnost i teritorijalni integritet BiH i izvor nepovjerenja u Ustavni sud BiH”, rekao je Dmičić. Po njemu, samom arbitražnom odlukom za Brčko iz 1999. godine riješeno je pitanje statusa Brčkog, po kojem je on postao kondominijum dva entiteta, te da je jasno da se treba privesti kraju rad i supervizije i Tribunala. “Brčko treba da dobije status koji nosi u prefiksu posebne jedinice lokalne samouprave i u skladu s amandmanom jedan Ustava BiH”, rekao je on.

Kasim Trnka, ekspert za ustavno pravo iz Sarajeva, pak, smatra da nezadovoljstvo RS sastavom Ustavnog suda ne može biti razlog da se odugovlači sa davanjem ovlaštenja Ustavnom sudu BiH, koja su predviđena amandmanom o Brčkom. “To je jedini amandman koji je prošao redovnu parlamentarnu proceduru, dobio dvotrećinsku većinu u Predstavničkom domu i nacionalnu saglasnost u Domu naroda, čime je Ustav BiH dopunjen na potpuno legalan način da bi se regulisalo pitanje ko bi rješavao eventualne sporove nakon prestanka rada supervizora”, smatra Trnka.

Prema njemu, ne postoji pravna mogućnost da bilo ko uslovljava primjenu amandmana na Brčko jer bi to značilo protivljenje principu vladavine prava. “RS ima pravo da u Predstavničkom domu pokrene postupak da se donese Zakon o promjeni stranih sudija u US BiH, ali Brčko koristiti kao povod za rješavanje statusa i sastava US potpuno je neutemeljeno”, rekao je Trnka. On ističe da je praksa nakon arbitražne odluke za Brčko pokazala da nisu nastali nikakvi sporovi, te da, po njemu, Tribunal više nema razlog da postoji, a supervizor još postoji samo formalno kao “rezerva” dok se ne uspostave mehanizmi kojima će US BiH preuzeti sve nadležnosti za Brčko.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *