Ona je navela da je interes Vlade Republike Srpske da plate u narednoj godini budu povećane ne samo u oblasti obrazovanja i kulture, već i radnicima u ostalim organima uprave i realnom sektoru.
Stojičićeva je naglasila da su razgovarali i o onim radnicima koji za isti rad dobijaju nižu platu od svojih kolega koji imaju određenu spremu, kao i da će ovo biti tema o kojoj će u narednom periodu biti više razgovora.
– Napominjem da je zakon o platama neumoljiv, zakon ima platne koeficijente i određene uslove koje zaposleni mora da ispunjava – rekla je Stojičićeva.
Ona je navela da će sindikat ubuduće biti uključen u izradu podzakonskih akata i vjeruje da će pružiti najadekvatnija rješenja.
Gnjatić je rekao da sindikat traži povećanje primanja za sve radnike.
– Imamo uvjeravanja da će sporazum o usklađivanju platnih koeficijenata biti realizovan. Imamo određene nelogičnosti u zakonu o platama, odnosno situaciju da neki radnici sa višom ili srednjom stručnom spremom rade na poziciji gdje i radnici sa visokom stručnom spremom, a razlika u platama je velika. Vidjećemo šta možemo uraditi da smanjimo tu razliku – naveo je Gnjatić.
On očekuje da sindikat bude uključen u izradu pravilnika koji se odnose na finansiranje osnovnih i srednjih škola, stručnom usavršavanju i napredovanju radnika i četrdesetočasovnoj radnoj sedmici.
– Pomenuli smo i mogućnost donošenja posebnih kolektivnih ugovora u predškolstvu i ustanovama kulture koje se finansiraju iz budžeta lokalnih zajednica – naveo je Gnjatić.
Kada je riječ o bezbjednosti u školama, sagovornici su saglasni da se mjere Vlade Republike Srpske primjenjuju s ciljem prevencije nasilja, ali se radi i na edukaciji o koristi i štetnosti elektronskih medija.
Radi blokade određenih sadržaja na internetu, Ministarstvo je u saradnji sa kompanijom “M:tel” u pet osnovnih i srednjih škola primijenilo sistem kojim je blokiran takav pristup, a ukoliko se pokaže kao efikasan, cilj je da bude primijenjen i u ostalim školama.
(Srna – Foto: Ilustracija/Arhiva)