Lagumdžija se, u ime Savjeta ministara, obratio poslanicima u Predstavničkom domu nakon što su oni obavili raspravu o davanju saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o finansiranju projekta hitnog oporavka od poplava između BiH i Međunarodne asocijacije za razvoj.
On je rekao da BiH spada u najnezaduženije zemlje po svim parametrima, zbog čega se može reći da postoji kapacitet za njeno kreditno zaduživanje.
“Zaduženost BiH iznosi oko trećine društvenog proizvoda BiH. Hrvatska je zadužena skoro 12 puta više nego što je zadužena BiH, dok je zaduženost Srbije četiri do pet puta veća od BiH”, naveo je Lagumdžija.
Podsjećajući da je BiH na nedavnoj donatorskoj konferenciji dobila 830 miliona evra za saniranje šteta od majskih poplava, on je istakao da se pri trošenju tih sredstava mora postupati odgovorno, hitno i transparentno.
“U januaru iduće godine biće održana konferencija na kojoj će se vidjeti šta smo i kako uradili i da li će nam i dalje davati sredstva”, upozorio je Lagumdžija.
Prema njegovim riječima, saniranje šteta u Republici Srpskoj ići će posredstvom njenih institucija na lokalnom i entitetskom nivou, isto kao i u Federaciji BiH.
“Puno toga sada je na lokalnim vlastima, a Savjet ministara može vršiti neku vrstu monitoringa”, rekao je Lagumcija, napominjući da je Savjet ministara juče zaključio da se u nadzor trošenja donatorskih sredstava uključe i nevladine organizacije.
On je podsjetio da su ukupni gubici u BiH u majskim poplavama procijenjeni na 3,9 milijardi KM, što iznosi 16 odsto društvenog proizvoda BiH.
Sporazumom o finansiranju projekta hitnog oporavka od poplava između BiH i Međunarodne asocijacije za razvoj predviđa se da BiH dobije kredit vrijedan 100 miliona dolara, odnosno 145 miliona KM za nabavku roba za hitan oporavak od poplava, obnovu ključne javne infrastrukture, te ekonomski oporavak u područjima pogođenim majskim poplavama.
Grejs period za kredit je pet godina, a rok otplate 25 godina, uz kamatu od 1,25 odsto.