Stižu li nam vakcine iz Evropske unije prekasno?

April 1, 2021, 6:56 am

Evropska unija će zapadnom Balkanu u aprilu isporučiti 650.000 doza “Pfizerovih” vakcina iz vlastitih sredstava u okviru pomoći za region.

Ovu informaciju je na Twitter nalogu potvrdila i Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, i naglasila da pandemija može da se pobijedi samo ako zemlje zajedno rade.

Kako nam je rečeno, svaka od zemalja zapadnog Balkana će zaključiti odvojeni sporazum o preuzimanju vakcina, nakon čega će se znati i koliko će doza dobiti svaka od njih.

Evropska unija će tražiti da u prioritetnim grupama za vakcinu budu ranjivi dijelovi populacije i medicinski radnici.

Uprkos tome, kako smatra Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, u mnogim zemljama regiona stvorena je percepcija da EU ne pomaže i da nije solidarna, što se posebno intenziviralo u vrijeme kad je EU i sama upala u probleme zbog kašnjenja isporuka vakcina za vlastito stanovništvo.

“EU pokušava ispraviti što se ispraviti može. Uvijek je to teži posao kad se radi negativna kampanja o EU. Svakodnevno čujemo kritike o nesposobnosti EU, koja je potpuno zatajila, od strane onih koji sami u svojim državama u ovom pogledu ništa nisu uradili. No, lakše je uprijeti prstom u drugoga i pribaviti alibi kako ne vrijedi činiti reforme da bi se ušlo u EU”, smatra Topićeva. Dodaje da čak ni ova isporuka od 650.000 doza neće pomoći da se promijeni percepcija koja je već stvorena.

“Propaganda je učinila svoje, stavovi su već formirani. Donacija će biti prihvaćena, ali neće značajnije da se promijeni percepcija o tome da smo ostavljeni na cjedilu kad je bilo najpotrebnije, tako da donacija ne donosi oduševljenje. I dalje će s više pažnje i oduševljena biti dočekane i pozdravljene donacije iz Kine i Rusije”, smatra ona.

U Evropskoj komisiji su nam rekli da EU čini više od onog što se izvještava u javnoj sferi kada je u pitanju pomoć za vakcinaciju stanovništva u zemljama van EU.

Podsjećaju da je Jozef Borel, visoki predstavnik za spoljne poslove i bezbjednost EU, nedavno napomenuo da je EU izdvojila više od milijarde evra da podrži razvoj vakcina i terapija za liječenje kovida. Tehnologija genetske manipulacije i mijenjanja RNK virusa, poput one koju koristi “Pfizer” je, kako je podsjetio, razvijena u Evropi.

Naglasio je da je 1,3 milijardi doza, koliko je EU naručila, znatno više od potreba za 447 miliona ljudi, koliko živi u EU, te je podsjetio na zaključke Evropskog savjeta da će ostalo biti podijeljeno ostatku svijeta.

Upravo je iz ovog izvora obezbijeđeno dovoljno doza za donaciju zemljama u regionu zapadnog Balkana.

U tekstu koji je napisao Borel indirektno se može iščitati da će značajne količine vakcina iz EU za ostatak svijeta biti moguće očekivati krajem ljeta, odnosno u septembru, zato što on ističe da se očekuje da će stanovništvo EU doseći imunitet krda, koji podrazumijeva vakcinaciju 70 odsto populacije u tom periodu.

“Između 1. decembra 2020. i 15. marta 2021. EU je već isporučila 46 miliona doza u 33 zemlje, uključujući i one koje nisu izvezle nijednu jedinu dozu”, naveo je Borel. Očigledno je da je Borel u ovoj opaski mislio na Veliku Britaniju, koja je obezbijedila dovoljno dozi “AstraZenecinih” vakcine za sebe, što je značilo smanjene isporuke za zemlje EU.

Faris Kočan, analitičar i istraživač na Fakultetu političkih nauka u Ljubljani, kaže da isporuka vakcina zapadnom Balkanu ne može toliko pomoći EU koliko joj može odmoći ako ih ne isporuči. On smatra da EU gubi bitku o percepciji sposobnosti isporuke vakcina protiv Rusije i Kine, koje su uspjele, kako on kaže, ubijediti javnost da su bolje i u proizvodnji i u isporukama vakcina.

“Osnovni problem je da EU nema dovoljno vakcina ni za vlastite članice. Indikativan primjer je Slovenija, u kojoj hronično nedostaju vakcine i sve veći broj ljudi ide u Srbiju da se tamo vakcinišu”, ističe on.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *