Virus korona ušao je i na Klinički centar Republike Srpske. Dok jedni poput doktora Miodraga Femića, predsjednika Strukovnog sindikata doktora medicine, smatraju da je to novi klaster, nadležni kažu da ne treba da se targetira Klinički centar.
Prijepodne je na UKC RS sa nekoliko klinika uključujući i onkologiju izmješteno više pacijenata, zbog dezinfekcije prostora.
Preko trideset zdravstvenih radnika je zaraženo, a korona virus su u bolničkim uslovima dobiili i neki teško oboljeli pacijenti koji su bili na liječenju.
Zamjenik direktora UKC RS Nenad Stevanić za N1 je rekao da to nije prvi put, te da se dešavalo i ranije da na jednom odjeljenju budu zaraženi doktori, nakon čega se svi pacijenti prebace na drugo, a oni koji ze zahtjevaju bolničku njegu budu otpušteni. Naglašava da sve kontakte testiraju, pacijente, doktore, sestre da se utvrdi ko je zaražen.
“U UKC-u to nije prvi put, desilo se i sada. Imamo reagovanje koje je primjereno situaciji. Ti se odjeli, dijelovi klinika zatvore, radi se u drugim, čistim dijelovima, a kada se to dezinfikuje, vrati se u to. Ljekari koji su pozitivni se liječe, njihovi kontakti se testiraju. Sve se prati narednih 10, 15 dana. Hitni slučajevi se i dalje operišu i rade. Svi hirurški timovi su, i oni koji rade na direktnim COVID odeljenjima, hirurška sala je radila i jučer, ona sa zaraženim na COVID. Rade i ove druge operacione sale. Ne vidim da se takva situacija može koristiti za neko targetiranje Kliničkog centra, ili omalovažavanje ljudi koji svoje živote rizikuju da bi pružili nama svima što bolju zaštitu i njegu”, ispričao je Stevandić za N1.
Dodao je da se UKC u ovom smislu, ni po čemu ne razliku od drugih klinika.
‘‘Više od 30 je zaraženih ljekara i sestara, sigurno preko deset ljekara i sestara, pomoćnih radnika, čistačica, nosača. Neki su zaraženi od svojih kolega, neki od pacijenata, neki u gradu kao što je to na svakom drugom mjestu. Prema svima se poduzimaju mjere. U Kliničkom centru Banjaluka ima zaista dovoljno zaštitne opreme. Jedini je problem da neko možda ne nosi tu zaštitnu opremu, kao i od građana, A što se tiče mjera koje su preduzete, one su kao u svim drugim bolnicama, isto se tretira. Ni po čemu se ne razlikujemo ni od jedne klinike, kliničkog centra, koja je imala taj problem. I one koje to budu imale, sutra će isto da reaguju. Prosto se očisti. Pacijenti koji nisu za bolničko liječenje idu kući, ukoliko su negativni. Koji su za bolničko liječenje, idu na drugi odjel. Kad se to sve dezinficira, vrate se na svoju kliniku. Ljekari koji su na testiranju negativni rade dalje sa njima. Reorganizacija prostora, dezinfekcija, pa to radimo od početka”, rekao je Stevandić.
Stevandić naglašava da se vrlo slično dešavalo i u Sarajevu, Mostaru, Beogradu, Zagrebu, te da su uglavnom čitave bolnice zatvarane.
Podsjećamo, reporterkska ekipa N1 javila je danas da je u toku premještanje pacijenata sa pojedinih klinika Univerzitetskog kliničkog centra u Banjaluci. Kako javlja reporterka N1, ovim povodom se zvanično niko od nadležnih nije obratio javnosti.
Izvor:Snežana Mitrović – N1