– Razmišljali smo da na proljećno zasjedanje pozovemo kolege, poslanike iz susjednih zemalja – Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije da bi na jesenjem mogli dati neki širi međunarodni karakter – rekao je Stevandić.
On je dodao da Republika Srpska svaki potres u Srbiji doživljava mnogo tragičnije od građana Srbije.
– Zvaničnici Srpske zato često izražavaju zabrinutost, što pojedinci ocjenjuju kao miješanje u unutrašnje stvari. Ako Srbija počne da kašlje, Srpska je već na respiratoru – rekao je Stevandić.
Ističući da nepoštovanje međunarodnih ugovora narušava bezbjednost i dovodi do zategnutih odnosa u regionu, Stevandić je rekao da će možda na idućem Parlamentarnom forumu analizirati Rezoluciju 1244, Kumanovski i Dejtonski sporazum.
– Upravo kršenjem ovih dokumenata, koji imaju međunarodni karakter, krše se međunarodna prava, narušava bezbjednost i dovodi do zategnutih odnosa. Svuda gdje se naša riječ čuje, čuje se dalje ako je zajednička – poručio je Stevandić.
On je izrazio uvjerenje da srpski narod može da internacionalizuje dio o kršenju ljudskih prava Srba na Kosovu i ugrožavanju suvereniteta.
Kako Stevandić navodi, glas Srpske jeste možda mali, ali je juče bar prepolovio pokušaj da premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti dobije neku vrstu subjektiviteta u Sarajevu.
– Pokazujemo da snagom svoje reakcije možemo da utičemo ukoliko smo pravno utemeljeni, ako se oslanjamo na međunarodno pravo, evropske konvencije i povelje UN – istakao je on.
Izvor: RTRS