Stefanović je rekao da je srpska policija brzo i efikasno uspjela da otkrije počinioce gotovo svih krivičnih i prekršajnih djela koja su se dogodila u prethodnih sedam dana, čime je pokazala da su takvi postupci nedopustivi i da će počinioci biti oštro sankcionisani, prenose beogradski mediji.
“To očekujem da uradi i albanska vlast. Srpska vlast je pokazala kako se obračunava sa izgrednicima i očekujem da albanska vlast postupi na isti način i sve one koji su učestvovali u incidentima na utakmici privede pravdi”, rekao je Stefanović, koji je učestvovao na sjednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove u Novom Sadu.
On je naglasio da će policija razriješiti svaki pojedinačni slučaj napada na objekte u vlasništvu Albanaca u Srbiji, te da je do sada na razgovorima u policiji bila 91 osoba, od toga 11 maloljetnika.
Stefanović je napomenuo da nije riječ o organizovanom napadu, već o sporadičnim krivičnim djelima i prekršajima.
On je istakao da su na teritoriji Srbije oštećena ukupno 23 objekta u vlasništvu ili zakupu lica albanske nacionalnosti, od čega po četiri u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu, šest u Novom Sadu, tri u Pančevu i dva u Somboru.
Ističući da je u velikom broju slučajeva riječ o maloljetnim osobama, Stefanović je naglasio da, bez obzira na to što policija radi svoj dio posla, društvo mora da se postara da se ovakve stvari ne ponavljaju.
Prema njegovim riječima, sve policijske uprave su dobile naređenje da posebno zaštite imovinu i osobe koje bi mogle da budu meta ovakvih napada.
Srpski ministar policije naglasio je da ne postoji nijedna situacija na teritoriji Srbije koju policija ne može da razriješi, ali je ukazao na tehnička ograničenja i probleme s kojima se policija suočava.
Odgovarajući na primjedbe u diskusiji, Stefanović je napomenuo da su kamere koje prate bezbjednost saobraćaja ili druge situacije od značaja za održavanje bezbjednosti, javnog reda i mira u vrlo lošem stanju i da ih nema dovoljno.
On se saglasio sa ocjenom da je na utakmici bilo dosta propusta, ne samo na stadionu nego i u zatvorenom prostoru koji je koristio RTS tokom prenosa, ali je naglasio da je dobar dio odgovornosti na redarskoj službi koja nije obavila posao kako treba.
Kada je riječ o incidentu u prenosu utakmice na RTS-u, kada je jedna osoba vrijeđala srpskog premijera u živom programu, Stefanović je rekao da je, prema podacima policije, neko uveo tu osobu u taj prostor, za šta je bila odgovorna redarska služba, a ne policija.
Član Republičkog odbora za bezbjednost Bojan Kostreš naglasio je da je najvažnije da se sa sjednice pošalje jasna poruka da su svi u državi jedinstveni da se incidenti, kakvi su se dogodili na utakmici i poslije utakmice, više ne mogu tolerisati.
Kada je riječ o demoliranju niza objekata, posebno u Vojvodini, on je istakao da je potrebno ta djela okarakterisati kao izazivanje vjerske, nacionalne mržnje i netrpeljivosti, a ne kako su neka tužilaštva to činila, kao oštećenje tuđe imovine, što povlači onda krivično gonjenje izvršioca tih djela.
Kostreš je napomenuo da su u vezi sa incidentima proteklih dana i vlast i opozicija prvi put bili jedinstveni u ocjeni da takve incidente i ponašanje huligana neće tolerisati.