Sud BiH potvrdio je 9. septembra tri tačke optužnice protiv ratnog Orića i Muhića za zločin nad ratnim zarobljenicima, odnosno da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića.
Orića i Muhića terete da su tokom rata i oružanog sukoba između takozvane Armije BiH i Vojske Republike Srpske /VRS/ na području Srebrenice i Bratunca postupali suprotno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.
Optuženi su 19. oktobra pred Sudom BiH negirali krivicu prema optužnici koja ih tereti za zločine protiv ratnih zarobljenika počinjene na području Srebrenice i Bratunca.
Orić se brani sa slobode, uz mjere zabrane napuštanja mjesta boravišta i kontakata sa svjedocima i osumnjičenima u ovom predmetu.
Ratnom komandantu za Srebrenicu takozvane Armije BiH /A BiH/ ograničeno je kretanje na Kanton Sarajevo i Zeničko dobojski kanton, uz obavezno sedmično javljanje nadležnim policijskim službama.
Orić je 26. juna izručen BiH iz Švajcarske, gdje je uhapšen 10. juna po potjernici Srbije zbog ratnih zločina počinjenih u selima oko Srebrenice.
Orićevo izručenje iz ekstradicionog pritvora u kojem je proveo 14 dana tražila je Srbija, ali i BiH, nakon čega je švajcarski sud odlučio u korist BiH.
Statusna konferencija zakazana je za 9.00 časova.