Noć vještica obilježava se duže od hiljadu godina.
Ovaj vjerski obred, tokom vijekova je postajao sve više sekularan dok njegova vjerska obilježja danas gotovo i da ne postoje.
Danas se Noć vještica smatra praznikom maskiranja i zabave, posebno za djecu.
Porijeklo Noći vještica može se pratiti do drevnog keltskog festivala poznatog kao Samhain, koji se u kalendarima održavao 1. novembra.
Vjerovalo se da se toga dana duše umrlih vraćaju svojim domovima, pa su se ljudi oblačili u nošnje i palili lomače kako bi otjerali duhove. Na taj su način popularna obilježja Noći vještica poput vještica, duhova i goblina postala povezana s praznikom.
Dan prije svetkovine postao je poznat kao Veče svih svetih ili Noć vještica.
Iako je praznik započeo u keltskim regijama Irske, Velike Britanije i Francuske, brzo se proširio na druge dijelove svijeta. Prvim američkim kolonistima u Novoj Engleskoj bilo je zabranjeno slaviti ga iz vjerskih razloga, iako je uživao određenu popularnost u južnim kolonijama. Do 19. vijeka jesenji festivali koji obilježavaju sezonsku žetvu uključivali su elemente Noći vještica, a irski imigranti koji su bježali od razorne gladi sa sobom su donijeli mnoge tradicije Noći vještica koje su ostale i danas.
Još jedno od obilježja Noći vještica je rezbarenje tikve na način da se napravi “strašno lice”. Ovo je još jedan običaj koji je došao iz Irske, ali prije dolaska u SAD-a umjesto tikve rezbarila se repa a po keltskim vjerovanjima “strašno lice” je plašilo zle duhove i tjeralo ih van domova.
Danas je Noć vještica jedan od najvećih praznika za prodaju slatkiša u SAD-u, a dobit koju kompanije ostvare na taj dan se procjenjuje na više od 3 milijarde dolara, prenosi Klix.
(Srpskainfo – FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA)