Kako je moguće da je uprkos enormnim količinima novca dosada uloženim u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske toliko problema ostalo nerješeno, pita Slobodan Stanić, Predsednik odbora za zdravstvo SDS.
On kaže da se ne vidi kraja podizanju enormnih kredita za potrebe UKC RS, niti kada će obećanje o ” UKC RS pod jednim krovom “, koje je davno trebalo biti realizovano, biti konačno ispunjeno.
„Po količini novca koji je utrošen u UKC RS primičemo se najskupljim klinikama u svijetu, a veliki broj naših pacijenta i medicinskog osoblja boravi u objektima koji su potpuno neuslovni“, istakao je Stanić, dodajući da će ukoliko se ovako nastavi UKC RS po troškovima izgradnje dostići prestižnu klinku Mejo.
Stanić je podsjetio na ranije kreditne aranžmane i ulaganja UKC koji i pored ogromne količine uloženih sredstava nisu riješili mnoge probleme.
„Dobar dio sredstava iz robno kreditnih aranžmana Koreja-1 od 11.5 miliona KM, Koreja-2 od 44.5 miliona KM, otišao je u opremanje UKC RS, dok je sa Korejom- 3 od 49.5 KM trebalo u potpunosti da bude završeno Južno krilo UKC-a“, kaže Stanić.
Podsjeća da je nakon toga se za rekonstrukciju centralnog bloka i izgradnju Sjevernog krila povučen dugoročni kredit od EIB-a od 195 miliona KM, kojim je najavljivan “UKC RS pod jednim krovom “.
„Krajem 2018. objekat je pušten u rad, a zgrada Klinike za Ginekologiju i Akušerstvo nije obuhvaćena tim projektom pa je u nju naknadno ulagan značajan iznos. Takođe nije obuhvaćena ni Klinika za Infektivne bolesti, što pojavom Kovida posebno dolazi do izražaja“, navodi Stanić.
On napominje da pacijenti Klinike za psihijatriju i dalje borave u katastrofalnim uslovima, uprkos obećanjima da će biti preseljeni u novi objekat.
„Na Paprikovcu su značajna sredstva uložena u započeti objekat te klinike, ali on nikad nije završen, a pacijenti i osoblje smješteni su u stare nebezbjedne barake gdje bi se za sedam dana i zdrav razbolio“, upozorava Stanić.
Dodaje da je još mnoge stvari koje su na UKC RS ostale nerješene.
„U Centralnom bloku nije osposobljena centralna klima, vidjeli smo kako izgledaju dijelovi kuhinje, a i da bi se riješilo grijanje spremaju se novi krediti. Utroškom od 49.5 miliona KM nisu završeni poslovi i krenulo se sa novim trošenjima! Već 2016. u Južno krilo se iz kredita ulaže novih 19 miliona KM, a 2018. robno-kreditnim aranžmanom Vlade RS se stvara obaveza za Kardiohirurgiju od još 19.5 miliona KM grupi ponuđača, što će Vlada RS plaćati u ratama“, napominje Stanić.
Međutim tu nije kraj, dodaje Stanić ističući da je i prije nekoliko dana na 145- oj sjednici Vlada RS neobjašnjivo dodaje još nešto više od pet miliona KM za projekte na UKC.
„Kada se ovome doda izgradnja garaže od 35 miliona KM, sanacija klizišta, velika ulaganja u zgradu Stare hirurgije, razna ulaganja Vlade, resornog ministarstva, ulaganja privatno – javnih partnera Hemodijaliznog centra i Radioterapije, ulaganja u informatiku… primičemo se najskupljim klinikama u svijetu, a da niz pobrojanih problema uopšte nije riješen“, ocijenio je on.
On navodi da se, dok su najteži onkološki i hematološki pacijenti i dalje smješteni u neuslovnoj staroj hirurgiji, rukovodstvo UKC bavi namještanjem tendera, što je, kaže on, potvrdila i odluka Komisije za razmatranje žalbi.
„Danas saznajemo da je Komisija osporila uslove novog tendera za izgradnju Onkologije čija je vrijednost 56 miliona KM, tako da je ovaj tender oboren po drugi put“, rekao je Stanić.
Stanić pita gdje je kraj bahatosti, megalomaniji i pohlepi.
„Ako se oni pitaju kraja nema, već duže se provodi plan podizanja novih kredita za nove gradnje, sa što dužim grejs periodom i što dužim rokom otplate! Kraj će uslijediti promjenom politika u Srpskoj koje su do ovog stanja dovele. Nova Vlada RS treba krenuti čistiti ribu od glave, izvršiti vještačenje svih, gradnji, svih opremanja, odstupanje od projekata, razlike tenderisanog i izvedenog stanja, svih robno- kreditnih aranžmana i privatno javnih partnerstava“, kaže Stanić.
On poručuje da to prije svega treba učiniti kako više nikom ne bi palo na pamet da bilo šta slično pokuša, a kamoli uradi.
„Odgovorni će svakako morati objasniti kako je utrošena svaka marka od ovih skoro 400 miliona KM, šta smo za to dobili, a šta nismo. Gdje su crte razgraničenja između različitih ulaganja! Mnogi će u svemu tome početi da prebacuju odgovornost jedni na druge, ali to im sigurno neće pomoći, jer će biti dovoljno mjesta za sve koji su krivi pod ‘jednim krovom’ “, kaže Stanić.