Stanić je upozorio da resorno ministarstvo, da bi izbjeglo buduće negativne revizorske izvještaje, priprema novi pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja podsticaja u poljoprivredi prema kojem se ova davanja mogu isplaćivati i subjektima koji imaju dugovanja prema državi.
On je podsjetio da se težište negativnog revizorskog izvještaja za prethodnu godinu odnosi na davanje podsticaja subjektima koji nisu izmirivali ogromne obaveze prema Ministarstvu, Agenciji za agrarna plaćanja i “Robnim rezervama”, dok su manjim dužnicima isplate obustavljane.
“Jedna od najvećih zamjerki Glavne službe za reviziju na izvještaj Ministartstva je da su iskazani primici po osnovu kredita od Nove banke, iskorištenih za isplatu prenesenih obaveza iz 2012. godine u iznosu od 19,916 miliona KM, dok je ukupan iznos prenesenih obaveza u prethodnu godinu bio 49 miliona KM”, rekao je Stanić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je istu grešku ponovilo i ove godine kada je za isplatu 26 miliona KM subvencija prenesenih iz 2013. godine ponovo uzelo kredit od 15 miliona KM.
On je izrazio nezadovoljstvo i učinkom skupštinskog Odbora za poljoprivredu koji, kako je rekao, nijednim gestom nije doprinio razvoju poljoprivrede, već je nekritički podržavao akta koja su nanijela štetu domaćoj poljoprivredi.
Stanić je istakao da je kompanija “Farmalend” sa više od tri miliona KM godišnje najveći korisnik podsticaja, a da se kroz izvještaje Komisije za koncesije godinama provlači informacija da ta kompanija ne plaća naknadu i rentira zemlju koju ne obrađuje.