List ukazuje da je Rusija stala protiv rezolucije o Srebrenici koju je Savjetu bezbjednosti predložila Velika Britanija, ukazujući da je riječ o antisrpskoj rezoluciji.
“Prethodno su političari iz Srbije i Republike Srpske kritikovali dokument u kojem se često pominje pojam genocid”, piše “Standard” i dodaje da je zločin u Srebrenici od kada je počinjen jula 1995. godine postao političko pitanje.
Bečki dnevnik navodi da jedni pokušavaju da se prisjećaju, ali instrumentalizuju žrtve, a drugi negiraju i umanjuju dimenzije zločina.
Politički analitičar Enver Kazaz rekao je da su “žrtve potpuno politizovane, i smrt je postala politički faktor prve vrste”.
“Politička elita, koju predvodi bošnjački član Predsjedništva BiH i lider SDA Bakir Izetbegović, instrumentalizovala je genocid”, rekao je Kazaz, navodeći da je to omalovažavanje žrtava.
“Standard” ocjenjuje da je debata o ratnom komandantu muslimanskih snaga u Srebrenici Naseru Oriću ove godine dodatno podstakla polarizaciju i da je koristila predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Istoričar Nikola Mol kaže za “Standard” da Dodik sada može da kaže da se slavi zločinac.
“Može da kaže – jedan razlog više zbog kojeg moramo da se otcjepimo”, dodao je Mol.
Savjet bezbjednosti UN trebalo bi danas da razmatra nacrt rezolucije o Srebrenici koji je podnijela Velika Britanija.
Osim Britanije, svoj prijedlog, kao protivtežu, iznijela je i Rusija, nakon čega je britanski nacrt pretrpio više izmjena i uključio i neke elemente ruskog prijedloga, ali je za Srbiju i Republiku Srpsku dokument ostao – neprihvatljiv.