Šta zaista znači biti SUROGAT MAJKA?

December 14, 2016, 1:15 pm

Veliki broj ljudi, nažalost, posmatra ove žene kao pokretne mašine za proizvodnju života.

U poslednje dve decenije se često može čuti polemisanje na temu surogat majke. Međutim, mnogi se bave etičkom dimenzijom ove sociološke pojave, a malo njih se pita šta zaista znači surogat majčinstvo.

U Srbiji još nema zakonskih mogućnosti za surogat majčinstvo, ali veći je problem što ljudi nisu upoznati sa osnovnim značenjem ovog termina.

Naime, surogat majke su žene koje “pozajmljuju” svoju matericu parovima koji ne mogu da imaju decu, jer pasrtnerka ima ginekoloških problema.

Smatra se da one samo nose biološki materijal budućih roditelja i da time njihova uloga prestaje.

To je daleko od istine.

Da, surogat majka obezbeđuje korišćenje svog zdravog reproduktivnog organa, ali ne treba zaboraviti da je i u taj organ utkan njen genetički materijal. Samim tim, ona nikako ne može da bude isključena, ni fiziološi, ali ni psihološki iz stvaranja novog života.

Pored toga, njihova materica opstaje zahvaljujući vlastitim krvnim sudovima, kojima plivaju hormoni zaslužni za opstanak ploda, što govori koliko je surogat majka važna karika u postojanju budućeg novorođenčeta. Bez obzira na nameru da daruje dete drugim ljudima, kod ove žene se razvjaju majčinski instinkti, od kojih je najjači zaštita potomka. Iz tog razloga je surovo posmatrati ove žene kao pokretne mašine za proizvodnju novih života.

Treba napomenuti i da fetus neminovno poprima osobine i majke nosioca, ali se dešava i obrnuti uticaj.

Hormonski status drugog stanja definitivno može da preoblikuje ženu, dok istovremeno postoji i uticaj ploda na majku-nosioca. Devet meseci je dovoljno dug period za emotivno vezivanje i žena pod uticajem hormona nije u mogućnosti to da kontroliše.

Zbog toga može da se desi da na samom kraju majka surogat promeni odluku i poželi da zadrži dete, iako je potpisala ugovor kojim im ga se odriče u korist bioloških roditelja.

Ipak, u većini slučajeva, žena koja je odlučila da postane surogat majka je svesna svojih postupaka i to čini svojevoljno i sa najboljom namerom, kako bi pomogla paru u  nevolji.

U nekoliko evropskih država, ali i šire, surogat majčinstvo je zakonski uređeno i dozvoljeno je isključivo parovima i osobama koje na mogu da dobiju potomstvo na prirodan način.

 

(Telegraf.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *