Školske 2024/25. godine u školu kreće 2017. godište. U prnjavorskom Domu zdravlja na sistematskom pregledu pregledano je oko 125 mališana – budućih prvačića. Rezultati pregleda pokazuju porast zdravstvenih oboljenja. Pedijatar, Slađana Kolarov otkrila nam je koja su to oboljenja.
“Zadnjih godina se primjeti veći porast problema sa vidom kod djece. Isto tako loše držanje, što bi ukazivalo na preveliko korištenje telefona, gledanje televizora. Znači djeca više sjede nego što se bave nekom fizičkom aktivnošću. Tako da bi to bio i savjet roditeljima, da malo izvedu djecu u prirodu, da što manje koriste uređaje”, rekla je dr Kolarov.
Iz generacije u generaciju, sve više djece ima potrebu da koristi korekcije za vid, naočare ili sočiva. Kako stručnjaci navode glavni „ krivac“ je uticaj modernih tehnologija. Savremene tehnologije ostavljaju posljedice i na mentalne sposobnosti, vještine, ali i ponašanja djece.
Jelena Radivojević Stupar, psiholog u Osnovnoj školi “Branko Ćopić” Prnjavor, kaže da upravo zbog tehnologije, djeca danas imaju problema sa socijalizacijom, održavanjem pažnje u nastavi, te da generacije u posljednjih par godina imaju poteškoće u prihvatanju tuđih želja, mišljenja, saradnji i dogovaranju sa drugim ljudima.
Tehnologija dovodi do promjena u navikama i interakcijama. Izlaganje nasilnom sadržaju na internetu dovodi do pojave agresiivnosti, otežanog rada u grupi, te problema sa socializacijom.Polazak u školu, za one koje su pohađali vrtić, predstavlja prirodan prelazak iz jedne faze obrazovanja u drugu. Na upisu, mališani rade test spremnosti, na kom se ispituju životne vještine koje priliče njihovom uzrastu. Ispituju se samostalnost, način na koji mališani razmišljaju i primjećuju svijet oko sebe. Savjet roditeljima je da ne pripremaju djecu za školu, da ih ne uče da čitaju i pišu, već da to ostave učiteljima.
TV K3