Predstojeća sjednica Savjeta bezbjednosti UN o situaciji na Kosmetu, za koju se kao tema nametnuo upad specijalaca ROSU na sever KiM, uz prebijanje Srba i pripadnika Unmika, mogla bi da utiče na dalji tok procesa dijaloga Beograda i Prištine. Akcija Albanaca od prošlog utorka, izbila je iz ruku argumente zapadnih članica svjetske vlade da je “situacija na KiM mirna i da se na terenu ništa ne dešava”, što se, po pravilu, od njih čuje na ovim diskusijama.
Da će sjednica SB 10. juna biti specifična, smatra nekadašnji ambasador pri UN Vladislav Јovanović, koji kaže da će zapadni predstavnici ovoga puta biti u defanzivi i da će se osjećati neugodno zbog teme o kojoj će se govoriti, dok oni ne mogu da poreknu ono što se dogodilo:
Zbog negativnih postupaka Prištine nije više samo Srbija involvirana strana, već i Rusija i UN. Sve to stvara klimu pogodnu za promjenu modela dijaloga Beograda i Prištine, u smislu proširenja njegovog okvira novim učesnicima. A, ti novi učesnici ne bi se identifikovali sa tim da je kompromis samo da Beograd prizna Kosovo. Pošto se situacija zakomplikovala, imalo bi smisla da se u dijalog koji vodi EU uključi i specijalni izaslanik generalnog sekretara UN.
Iako je teško očekivati da će se diskusija petnaestorke na Ist Riveru okončati zajedničkim saopštenjem sa nekakvim kritikama na račun Prištine, jer je unutar ovog tijela stav o KiM podijeljen, diplomata Zoran Milivojević kaže, za “Novosti”, da je ipak moguće da ruski predstavnik u SB zatraži osudu ponašanja albanskih policijskih snaga ili političku opomenu zbog hapšenja ruskog državljanina iz sastava Unmika.
– Kakav god da bude ishod ove sjednice, za nas je značajno što je KiM tamo predmet rasprave i što je SB u konačnici nadležan za KiM. Tokom rasprave ponovo će se dati do znanja da Priština ne postupa po pravilima i da ugrožava bezbjednost u regionu, što je i potvrda da je KiM i dalje otvoreno pitanje i da nema govora o kosovskoj državnosti.
Kako su prenijeli mediji na Kosovu, Priština traži od UN nezavisnu istragu o ulozi Mihaila Krasnoščenkova, ruskog pripadnika Unimka, tokom akcije specijalnih jedinica ROSU na severu KiM. Ministarstvo Bedžeta Pacolija poslalo je pismo sa ovim zahtjevom UN i pojedinim zemaljama, a u njemu se navodi da je Krasnoščenkov uhapšen zato što je navodno vozilom sa tablicama Unmika blokirao put kako bi spriječio kosovsku policiju u sprovođenju akcije.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarao je u ponedjeljak sa šefom Unmika Zahirom Taninom i tokom ovog sastanka iznesena je zabrinutost povodom složene političke i bezbjednosne situacije na KiM, sa fokusom na posljednji upad kosovskih specijalaca na sjever KiM i neprimjerenu upotrebu sile, ne samo nad srpskim narodom, već i nad pripadnicima osoblja Misije UN.
Dačić je istakao značaj kontinuiranog razmatranja situacije na KiM na sjednicama SB i važnost prisustva Misije UN, posebno imajući u vidu nedavna dešavanja u pokrajini. Ocenjeno je da predstojeća sednica SB 10. juna predstavlja priliku i za osvrt na primjenu Rezolucije 1244 dvadeset godina poslije njenog usvajanja.