Šta se krije iza prijedloga pojedinih evropskih zvaničnika o povratku izbjeglica u Siriju?

December 12, 2024, 5:41 pm
 Nakon pada režima Bašara al Asada u Siriji ne bi trebalo očekivati veći migrantski talas ka Evropi, naprotiv, moglo bi doći do obrnutog efekta, da pojedine zemlje sa Starog kontinenta iskoriste ovu situaciju i donesu odluku da izbjeglice iz ove zemlje deportuju nazad u domovinu iz koje su pobjegli, a što su između ostalog već nagovijestile vlasti u Austriji, ali i Turskoj, u kojoj trenutno boravi najveći broj Sirijaca.

Smatraju ovo pojedini analitičari, ali stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević kaže da će ovaj obrnuti proces ipak teško ići zbog raznih proceduralnih razloga, ali i same tehnike vraćanja, odnosno deportacije. Ističe da se iza ove nove priče krije nešto sasvim drugo te da je ona otvorena da bi se zamaglila i sakrila suština – da u Siriji na vlast nije došla nikakva pobunjenička grupa ili opozicija, već džihadisti koje predvodi čovjek koji je obučavan od strane CIA i američkih snaga.

– Kada turske vlasti govore da bi sirijske izbjeglice, koje već godinama borave u ovoj zemlji, trebalo da se vrate u domovinu,  one žele stvoriti utisak da su na vlast došli nekakvi legitimni borci za slobodu i demokratiju. Naravno, žele prikriti i svoju ulogu u svemu ovome. Turska želi dio teritorije. Ona u posljednjih nekoliko godina agresivno sprovodi jednu neosmansku politiku, kojoj je jedan od ciljeva i neutralisanje Kurda. Znači, priča da bi sirijske izbjeglice trebalo da se vrate, jer su se za to navodno stvorili uslovi nakon pada Bašara al Asada, nije ništa drugo do pokušaj medijskog i političkog ribrendinga džihadista koji su nasilno došli na vlast. Nisu to nikakvi pobunjenici, već nekadašnji pripadnici “Al-Kaide”, koji su se udružili u novu organizaciju. Da li to možete pročitati negdje u zapadnoj štampi?! Teško. Umjesto toga pišu se tekstovi o Asadovoj diktaturi – istakao je Galijašević.

Navodi i da iz vida nikako ne bi trebalo izgubiti da se sirijski narod lako integriše u druga društva, jer su dugo vremena živjeli u sekularnom režimu te da neće olako pristati na povratak u zemlju u kojoj su vlast preuzeli ekstremisti i džihadisti.

Evropski zvaničnici, nažalost, svjesno prelaze preko toga, navodeći da najnoviji razvoj situacije u Siriji otvara niz pitanja, a jedno od njih, za koje je istaknuto da bi moglo biti prioritet, jeste kreiranje održivih uslova za povratak izbjeglica u matičnu zemlju.

Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner poručio je da se njegova zemlja već priprema za masovnu deportaciju sirijskih migranata, naglašavajući da su uslovi za to stvoreni nakon pada režima Bašara al Asada. Sličnu izjavu imao je turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan, ali i turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan. On je istakao da će Ankara olakšati proces povratka sirijskih izbjeglica, dodajući da je već otvoren granični prelaz Jajladagi.

Inače, početkom decembra u Turskoj je živjelo više od 2,93 miliona sirijskih izbjeglica, od kojih je više od 1,5 miliona maloljetnih. Iz UNHCR-a je istaknuto da svaki eventualni povratak mora biti dobrovoljan, dostojanstven i siguran. U međuvremenu reagovale su i druge države, poput Njemačke, Grčke i Belgije koje su suspendovale obradu zahtjeva za azil sirijskih državljana.

Gdje ih najviše ima

Turska: 2,93 miliona

Liban: 774.697

Njemačka: 716.728

Irak: 286.099

Egipat: 156.465

Austrija: 97.939

Švedska: 86.956

Holandija: 65.622

Grčka: 50.759

Glassrpske.com (Foto: AP)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *