Šta se dešava u bazenima banjalučkog Vodovoda? (VIDEO)

August 15, 2024, 4:43 pm

Voda koja se nalazi u bazenima banjalučkog Vodovoda, djeluje dosta zapušteno i neuredno. Saopšteno je ovo iz Republičke uprave za inspekcijske poslove, nakon vanredne inspekcije kontrole Vodovoda. Zatraženo je i uključivanje Ministarstva zdravlja u zajedničkim akcijama. Resorni ministar poručuje da je neophodno utvrditi da li je riječ o modro-zelenim algama, opasnim po zdravlje. U međuvremenu, u banjalučkom vodovodu kažu – nemamo podatke kada su čišćeni bazeni.

Zapušteno i neuredno. Alge i ostale nečistoće. Tako izgledaju bazeni banjalučkog Vodovoda. Iz Instituta za javno zdravstvo rečeno je da je po nalogu Inspektorata Srpske uzet uzorak iz bazena i da je analiza u toku.

„Inspektori su izašli na teren i utvrdili da se pored Vrbasa, u dijelu koji pripada bunarskom sistemu, nalazi osam infiltracionih bazena, odnosno taložnica, koji služe za vještačko obogaćivanje tla vodom, da ne bi došlo do presušivanja bazena. Ovim putem predlažemo i uključivanje Ministarstva zdravlja Republike Srpske u zajedničkim akcijama“, kaže glavni Republički inspektor za hranu Slaviša Vukojević.

U Vodovodu ne znaju kada su čišćeni bazeni. Tvrde da je sve uredno.

“Što se tiče samih čišćenja bazena, postoji procedura oko toga kada se čisti i šta. Ovog momenta ne mogu reći kada su posljednji put čišćeni, ne mogu vam reći kada je to urađeno jer sam nov u Vodovodu” rekao je Radovan Majkić, vršilac dužnosti tehničkog direktora “Vodovoda” Banjaluka.

Da je Ministarstvo dobilo izvještaj glavnog inspektora vezan za određene sumnje, potvrdio je i ministar Alen Šeranić. Radi se kaže o bazenima koji se, kroz prirodnu filtraciju vode, koriste za dopunjavanja izvorišta postojeće vode kojom se snabdijeva grad Banjaluka. Vodovod, jasan je, treba dati odgovore na nekoliko stvari:

“Međutim, ono što je važno znati, a to je koja vrsta algi se pojavljuje, u slučaju da su to modro-zelene alge one mogu imati određen uticaj na ekološko i na javno zdravstveno pitanje. Sam Vodovod u Užicu je imao nekoliko slučajeva gdje je pojava modro-zelenih algi uslovila, na neki način, produkovanje određenih toksina koje te alge produkuju kroz svoj život i da je to uslovilo restrikciju samih voda, da bi se morali očistiti bazeni, odnosno izvorišta koja se koriste ili putem hlora da se dezinfikuju” istakao je ministar Alen Šeranić.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske vrši, kaže Šeranić superviziju ispitivanja kvaliteta vode banjalučkog “Vodovoda”. Prema izvještajima, do sada nisu utvrđene nepravilnosti u kvalitetu vode.

 (Tekst i foto: TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *