Teško je zaspati nakon što ste prestali piti alkohol, ovo se pogotovo odnosi na ljude koji su navikli na “čašu-dvije” prije spavanja. Iako alkohol pomaže da brže zaspite, on također kvari kvalitetu vašeg sna i povećava šanse da ćete imati noćne more.
Kada prestanete piti alkohol, moguće je da ćete imati grozne glavobolje usljed detoksa od alkohola. Ovo će također imati utjecaj na vašu jetru i krvni pritisak.
Nakon dvije sedmice su već vidljivije promjene na jetri, koja se polako oporavlja od štete uzrokovane alkoholom. Također je veoma moguće da će vaša koža promijeniti boju kada prestanete piti. Alkohol isušuje kožu i usporava protok krvi, što može dovesti do pojave bora i fleka na koži.
Probava se poboljšava jer se popravlja i želučana kiselina čije stvaranje inače ometa konzumacija alkohola. Ljudi koji su eksperimentisali sa prekidanjem konzumiranja alkohola tvrde da je poslije dvije sedmice jako teško odbiti pozive prijatelja vani, te da im tada treba mnogo motivacije da bi nastavili apstinirati od alkohola.
Već u trećoj sedmici moguće je vidjeti promjene na koži, te tamni kolutovi ispod očiju i podlivi na licu nestaju. Osobi koja je prestala piti buđenje ujutro lakše pada. Kada neko legne spavati pod utjecajem alkohola, preskače nekoliko faza sna te odmah pada u duboki stadij sna. Samim time mu je mnogo teže probuditi se iz istog.
Osjetila okusa se polako vraćaju, te zubi postaju čvršći i bjelji. Iritacije na koži nestaju, te se smanjuje broj bubuljica i akni. Osoba koja je prestala piti nakon određenog vremena ima bolji fokus, te i bolje performanse na poslu. Nekoliko istraživanja je dokazalo da mozak osobe koja redovno pije alkohol otiče, te mnoštvo ćelija umire zbog nedostatka oksigena. Promjene koje se dešavaju zbog toga su veoma spore, ali ih je nemoguće popraviti.