Evropska unija je u više navrata informisala relevantne domaće vlasti o mogućem uticaju procesa akreditovanja na “Erasmus plus” program i po pitanju budućeg učestvovanja u “Erasmus plus” programu, kao i potencijalnih finansijskih posljedica po projekte u okviru “Erasmus plus” programa koji su u toku. Apelujemo na sve relevantne aktere da se konstruktivno angažuju na iznalaženju rješenja na bilo koje neriješeno pitanje i da finaliziraju akreditovanje univerziteta i studijskih programa koje je u toku, navode za Srpskainfo u Delegaciji Evropske unije u BiH.
To je za sada njihov odgovor na pitanje da li će javnim univerzitetima iz RS biti omogućeno da ubuduće učestvuju u evropskom programu “Erasmus plus” iako nisu upisani u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH.
Ovo pitanje je trenutno jedno od gorućih u visokom obrazovanju Srpske, a nakon što je direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH (HEA) Enver Halilović prije nekoliko dana osporio nedavno završenu akreditaciju na dva univerziteta i odbio da ih upiše u Državni registar koji vodi ova agencija.
Podsjetimo, EU je prethodno rekla da se postupak reakreditacije univerziteta, te akreditacije njihovih studijskih programa mora završiti do 31. marta ove godine, inače će oni biti izbačeni iz “Erasmus plus” programa.
Akreditaciju dva univerziteta iz Srpske je potom, prije isteka tog roka, uradila Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS, ali je problem nastao kod završetka postupka upisom u državni registar.
Nadležni u Srpskoj nadaju se, podsjećamo, da će Evropska unija pokazati razumijevanje za trenutnu situaciju, odnosno da će uvažiti činjenice da je su javni univerziteti iz RS faktički akreditovani i da nema prepreka za nastavak međunarodnih programa u kojima učestvuju, uprkos stavu i potezima direktora HEA.
Po podacima Delegacije EU u BiH, više od 350 projekata iz BiH odobreno je u posljednja tri javna poziva u sklopu “Erasmus” programa, a to je omogućilo da više od 2.500 studenata, nastavnika i akademskog osoblja iz BiH studira, predaje i obrazuje se u inostranstvu.
Samo za projekte odobrene u 2017. godini visokoškolske ustanove iz BiH trebalo bi da učešćem u programu “Erasmus plus” povuku sredstva u iznosu od 1.783.854 evra.
(Srpskainfo)