U početku svake veze romantično-erotska dimenzija je najintenzivnija. Faza zaljubljenosti nastaje i održava se nesvesnim emocionalnim mehanizmima odbrane: idealizacijom partnera i odnosa, projekcijom sopstvenih želja, negiranjem da nam se kod partnera nešto i ne dopada, poricanjem značaja svega što može ugroziti kvalitet odnosa – objašnjava naša sagovornica.
Istovremeno, ovaj period obeležen je snažnim uzbuđenjem, povišenim raspoloženjem, pojačanom spremnosti na promene sopstvenog ponašanja… To, kaže dr Čalovska, omogućava partnerima da se povežu i da kasnije produbljuju odnos. Vremenom se opisani načini emocionalnog funkcionisanja iscrpljuju jer su prevashodno počivali na ličnim potrebama, a ne na realnosti.
U sledećoj fazi treba prihvatiti partnera kakav zaista jeste, kao i neka osujećenja i razočarenja. U toj tački, kritičnoj za svaki odnos, najčešće dolazi do pada seksualne zainteresovanosti – objašnjava naša sagovornica.
Od kapaciteta para zavisi da li će uspostaviti odnos poverenja i poštovanja, uz realno međusobno sagledavanje i prihvatanje. Ako par u tome uspe, seks može da bude čak kvalitetniji nego na početku. Postoje istraživanja koja pokazuju da partneri u dugim i srećnim vezama imaju jedan do dva seksualna odnosa nedeljno. Međutim, ako fazu zaljubljenosti ne zameni faza ljubavi, stalna frustracija uticaće loše i na seks.
Spavaća soba odslikava ono što se dešava u dnevnoj sobi. Žene obično gube želju za seksom zato što im nedostaje komunikacija, jer su sve kućne obaveze pale na njih, jer su premorene, jer misle da partner ne brine o njihovim potrebama. Muškarcima pak nije do seksa jer im žene stalno nešto prebacuju, zbog čega se ne osećaju dovoljno dobro i moćno. Muškarcima je osećaj moći seksualno stimulativan, a ženama osećaj emocionalne prihvaćenosti – kaže dr Čalovska.
(Blic.rs)