Ako vam se Smartfon brzo prazni, ovo je nekoliko ključnih načina na koje ćete spasiti bateriju vašeg mobilnog mezimca.
Najčešći prigovor na efikasnost pametnih telefona usko je vezan uz njihovu bateriju. Korisnici nakon nekog vremena počnu prigovarati na to kako im telefon traje kraće nego kad su ga kupili, kako im neke aplikacije troše previše struje te da nisu zadovoljni sa uređajem jer “se prerano gasi”. Rješenje ovog problema leži u nekoliko vrlo jednostavnih poteza koji se dodiruju korisničkih navika i samog instaliranog softvera, piše “Tportal“.
Bacite pogled na softver
Kada ste zadnji put provjerili koje aplikacije troše najviše baterije? Vrijeme je za posjetu podešavanjima. Aplikacije vole trošiti bateriju – neke toliko da počnu ugrožavati normalno korisničko iskustvo. Nikome se ne da nekolko posezati za punjačem nekoliko puta dnevno, ali na sreću odlazak u servis po novu bateriju nije jedino rješenje.
Programi poput Messengera, Snapchata ili Snapseeda troše puno baterije, a razlog su reklame – prije svega zato jer za učitavanjem svake od njih smartfon treba potrošiti nešto struje. Ako je reklama loše dizajnirana, ona može potrošiti puno struje.
Druge aplikacije vole osvježavanje u pozadini, što znači da troše bateriju čak i kada je vaš Android zaključan. Konačno, tu su aplikacije za video prenose koje troše puno struje zato jer je ekran sve vrijeme upaljen i to često potraje i do sat vremena.
Ovo su neke od najčešćih aplikacija koje troše najviše: Snapchat, Facebook, Instagram, YouTube, Netflix, WhatsApp, TikTok, Google Maps.
Ako vaša baterija ne traje cijeli dan, smanjite potrošnju uz sljedeće modifikacije, samo vodite računa da ovi trikovi rade samo na Androidu 9 i kasnijim verzijama. Za početak smanjite vrijeme nakon kojeg se ekran gasi. Otiđite u Settings i pritisnite na Display > Advanced > Screen timeout.
Tamo birajte neko kratko vrijeme poput pola minuta. Nakon toga smanjite svjetlinu ekrana. Samo povucite s vrha ekrana prema dnu i pomaknite slajder prema lijevo. Ako želite smartfonu narediti da mijenja svjetlinu prema potrebi, upalite adaptivno osvjetljenje odlaskom u Display > Adaptive brightness.
Konačno, možete isključiti zvuk tastature i vibraciju. Sve što trebate napraviti je otići u podešavanja i birati Sound > Advanced gdje možete isključiti zvuk ili vibraciju. Nakon što ste zvuk doveli u red, vrijeme je da isključite opcije poput mobilnog hotspota ili, ako tako želite, isključiti automatsko spajanje na Wi-Fi.
Šta s “gladnim” aplikacijama?
Iako smo pobrojali popularne aplikacije koje troše najviše baterije, krivac u vašem slučaju može biti nešto drugo. Ako niste sigurni koja aplikacija radi najviše “štete”, otvorite postavke i odite do stavke za bateriju (Battery > More (izbornik s tri točkice) > Battery usage. Pod sekcijom koja prikazuje potrošnju baterije od zadnjeg punjenja vidjećete listu aplikacija sa procentima potrošnje.
Nakon što ste saznali koja od njih troši najviše struje, možete ih jednostavno koristiti manje osim ako znate da ćete telefon uskoro spojiti na punjač.
Takođe možete ograničiti aplikacije od korištenja previše energije dok čekaju u pozadini. Otiđite u podešavanja i birajte stavku Battery. Ako vidite aplikaciju s karticom koja savjetuje da ju ograničite, birajte komandu Restrict (ograničiti) i to bi trebalo pomoći. Takođe možete kroz gore spomenuti “Battery usage since full charge” pronaći nekoliko aplikacija kojima možete ograničiti rad u pozadini komandom “Background restriction”. Ako imaju opciju – uključite je.
Pažljivo s punjenjem
Još jedna stvar na koju se isplati obratiti pažnja je vrijeme punjenja baterije. Iako velik broj uređaja korisnici sve vrijeme ostavljaju na punjaču, to možda nije najbolja ideja.
Baterije u modernim uređajima najbolje rade ako im se kapacitet drži između 20 i 80 odsto. Pređite iznad 80 odsto i baterija će se sve vrijeme malo prazniti i onda puniti, trošivši takozvane cikluse punjenja kojih svaka baterija ima ograničen broj.
Koristite originalne punjače i dodatke
Ako je to moguće, kupujte ili kvalitetne punjače koje je sertifikovao proizvođač vašeg smartfona ili se držite originalnih punjača. Jeftini punjači mogu (ali ne moraju) nanijeti štetu kablu i bateriji, što znači da se isplati biti siguran i držati se originalne opreme.
Ista priča vrijedi i za kablove – kao što stara poslovica kaže: “Nemate dovoljno novca da biste kupovali jeftine stvari.”
NEZAVISNE NOVINE