Džejda Pinket Smit, supruga Vila Smita, koji je zbog neslane šale na njen račun nasred ceremonije dodjele Oskara ošamario komičara Krisa Roka, prvi put je javno otkrila svoje stanje 2018. godine.
Priznala je da je “bilo zastrašujuće” nositi se sa prvim simptomima ove bolesti.
Alopecija je medicinski izraz koji potiče od grčke riječi alopekia, koja ukazuje na kožno oboljenje ili šugu.
Predstavlja najčešću autoimunu bolest (kada naš imunološki sistem napada sopstvena tkiva), koja obično prati dijabetes, hronični tiroiditis ili reumatoidni artritis, prenosi RTS.
Kada osoba ima zdravstveni problem koji se naziva alopecija areata, kao Džejda Pinket Smit, to znači da kosa opada u cikličnim pojasevima. Dlaka može da opada na tjemenu ili bilo gdje na tijelu.
Uzrok alopecije
Alopecija aerata je autoimuna bolest koja pogađa osobe oba pola i bilo kog uzrasta, pa se nerijetko može javiti i kod djece.
Javlja se kada naš imuni sistem prepozna folikule kose kao strano tijelo i počinje da se brani odbacujući ih.
Ovaj specifični oblik autoimunog oboljenja može se naslijediti od oba roditelja.
To je ono što genetičari nazivaju “kompleksnom poligenom bolešću”, što znači da nastaje zbog interakcije između više gena nasuprot mutaciji u jednom genu.
Više od 17 gena povezano je sa alopecija areatom i naučnici očekuju da će još gena biti otkriveno.
Iako su naši geni već određeni našim rođenjem, alopecija areata ima tendenciju da se pojavi i nestane, pogotovu u ranim stadijumima. Ovo saznanje dovodi do zaključka da nešto iz spoljašnje sredine može biti okidač za njenu pojavu.
Mnogi doktori i naučnici dijele mišljenje da je okidač stres, međutim, jedno je sigurno, stres se gotovo uvijek javlja kao posljedica ovog stanja.
Bolest o kojoj se ne govori
Alopecija areata je jedna od čestih autoimunih bolesti, o kojoj se malo govori, prije svega zato što je oboljele sramota pa je vješto prikrivaju frizurama ili kozmetičkim preparatima. S druge strane, u većini slučajeva alopecija se pojavi i nestane, pa mnogi žele samo što prije da je zaborave.
Ne postoji univerzalni odgovor na pitanje koliko će trajati.
U većini slučajeva dolazi do spontanog poboljšanja i ponovnog rasta kose u roku od dva-tri mjeseca do jedne godine. Ako je gubitak kose veći (više od pola poglavine) manje su šanse da će kosa ponovo izrasti.
Trećina žena ima problem sa alopecijom
Otprilike jedna trećina žena ima problem sa alopecijom u nekom periodu života. Kod žena u menopauzi ovaj procenat je još veći.
Gubitak kose kod žena često ima veći uticaj na njihov život od opadanja kose kod muškaraca. Kod muškaraca je gubitak kose društveno prihvatljiviji.
Alopecija nerijetko utiče kako na emotivno tako i na psihičko stanje žene, kao i na cjelokupan kvalitet života.
Jedna od posljedica kovida 19 je bilo i opadanje kose
Jedna od posljedica koja se pojavila kod skoro trećine inficiranih kovidom 19 je bilo i pojačano opadanje kose.
Razlog tome je najvjerovatnije bio to što naše tijelo, kad se bori sa nekom teškom infekcijom, doživi fiziološki stres.
Tada tijelo štedi na nebitnim strukturama kao što je dlaka, i zato smanjuje prokrvljenost i prenos hranljivih materija za dlaku.
Dlaka na to reaguje tako što stane sa radom i njen ciklus rasta se prekine, uđe u fazu mirovanja i onda u fazu ispadanja.
NEZAVISNE