Šta donose izmjene Zakona o pčelarstvu RS? (VIDEO)

April 14, 2022, 6:20 pm

Pred poslanicma u Parlamentu Srpske, u okviru 21.redovne sjednice nalazi se i Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pčelarstvu. Ovim zakonom pravno će biti regulisano i urbano pčelarstvo kao praksa držanja pčelinjih zajednica u urbanim zajednicama. U zakon se uvodi i “apikomora” kao i testna stanica.

Vlada Republike Srpske utvrdila je izmjene i dopune Zakona o pčelarstvu. Njime se propisuje da Savez udruženja pčelara RS i udruženja pčelara koji nisu članovi saveza i proizvođača iz oblasti biljne proizvodnje tokom godine sprovode zajedničke aktivnosti na edukacijama, s ciljem očuvanja pčela i samog biodiverziteta u prirodi. Ovim dokumentom uvaženo je i aktuelno stanje u ovom sektoru u pogledu selekcije, uzgoja i reprodukcije pčelinjih matica rodonačelnica i uzgoj kćerki matica za promet koji se vrše u reprocentru. Detaljnije je definsana registracija pčelara i pčelinjaka s jasno propisanim uslovima koji su neophodni za upis u registar.

-Izmjenama odredaba zakona koje se odnose na ažuriranje brojnog stanja pčelara i pčelinjaka doći će se do tačnijih podataka o brojnom stanju pčelara i pčelinjaka na osnovu kojih će se omogućiti bolje planiranje mjera za razvoj sektora pčelarstva. Pčelari koji nisu članovi udruženja dužni su svoje podatke za evidenciju dostaviti lično nadležnom organu. Evidencija se vodi u elektronskom obliku – navodi se u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pčelarstvu.

Pravno će biti regulisano i urbano pčelarstvo kao praksa držanja pčelinjih zajednica u urbanim zajednicama. U zakon se uvodi i apikomora, kao komora koja služi za inhalaciju zrakom iz košnice u terapeutske svrhe te testna stanica kao mjesto gdje se testiraju kćerke matica rodonačelnica. Ovaj prijedlog, pozdravio je prvi čovjek Udruženja pečelara Leotar iz Trebinja, jednog od najvećih Udruženja u Srpskoj.

Ninkovic ukazuje i na to da je neophodno da se uredi oblast izvođenja pčela na ispašu s obzirom da je ona po novom Zakonu besplatna a pojedine opštine su naplaćivale ovu djelatnost ne znajući koja je u stvari dobit za opštine samim pčelinjim oprašivanjem.

Predloženi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pčelarstvu u segmentu kaznenih odredaba smanjuje visinu kazni, te propisuje nove kaznene odredbe.

Predloženi zakon u segmentu kaznenih odredaba smanjuje visinu kazni s dosadašnjih od 5.000 KM do 15.000 KM, na iznos od 3.000 KM do 9.000 KM. Kazne su, pored ostalog, propisane za nesprovođenje mjera zaštite pčela, upotrebu sredstva za suzbijanje komaraca i uništavanje drugih štetočina u poljoprivredi i šumarstvu avio i drugim metodama za vrijeme pčelinje paše, neomogućavanje pčelaru prolaz preko zemljišta radi praćenja i hvatanja odbjeglog roja pčela, gajenje i stavljanje u promet priplodnih materijala drugih rasa pčela, osim zaštićene.

Prema izmijenjenom zakonu kazne su propisane i za nedostavljanje podataka o brojnom stanju pčelinjih zajednica.

(TV K3)

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *