Odgovori na Upitnik Evropske komisije koje su dostavile institucije BiH, FBiH i RS i Brčko distrikta prolaze proces prevoda na engleski jezik i vrlo brzo će biti dostavljeni Evropskoj komisiji.
Ono na šta se ranije upozoravalo, a šta se sada i obistinilo je da su u odgovorima institucija korišteni različiti podaci, a prvenstveno se to odnosi na Popis iz 2013. godine.
Agencija za statistiku BiH u svojim odgovorima na pitanja iz Upitnika EK koristila je podatke iz Popisa 2013, a Zavod za statistiku RS je koristio podatke iz rezultata koje su objavili u decembru 2016. i koji se razlikuju od već objavljenih i priznatih. Upravo kada su odgovori prolazili Mehanizam koordinacije utvrđeno je da postoje odstupanja u odgovorima i podacima.
S obzirom da nema političkog dogovora, BiH će Evropskoj komisiji dostaviti Upitnik sa različitim odgovorima o istim pitanjima.
U tom slučaju, Evropska komisija može vratiti Upitnik na doradu nakon uočenih nepravilnosti. Evropska unija i Delegacija EU u BiH u svojim zvaničnim dokumentima isključivo koriste verifikovane rezultate popisa stanovništva u BiH iz 2013. godine.
Međunarodna posmatračka misija (IMO) potvrdila je da su rezultati Popisa stanovništva iz 2013. godine koji su javno objavljeni krajem juna 2016. godine validni te da je Popis proveden u skladu sa međunarodnim standardima.
Prema rezultatima popisa stanovništva u BiH živi ukupno 3.531.159 stanovnika. U FBiH živi 2.219.220 stanovnika, u Republici Srpskoj živi 1.228.423 stanovnika, dok Brčko distrikt ima 83.516 stanovnika. Prema nacionalnosti u Bosni i Hercegovini je 50,11% Bošnjaka, 30,78% Srba, 15,43% Hrvata i 0,77% stanovništva se nije izjasnilo.
Prema podacima koje je objavio Zavod za statistiku RS u decembru 2016. godine na području RS živi ukupno 1.170.342 stanovnika. U odnosu na priznati Popis to je manje za 58.081 stanovnika. Od toga je 82,95 posto Srba, 12,69 posto Bošnjaka i 1,25 posto Hrvata.
Predsjednica Vlade RS Željka Cvijanović, nakon što je opozicija tražila da se usaglase odgovori, kazala je da ne vidi problem u tome što je u nekim odgovorima iz BiH na Upitnik Evropske komisije dostavljeno više priloga različitih institucija u BiH jer nije bilo moguće ujednačiti odgovor.
Ona tvrdi da je o tome bilo riječi sa predstavnicima Evropske komisije.
– Radi se o pitanjima koji se odnose na socio-ekonomske pokazatelje, a koji se izvlače iz popisa. Tu se ne govori o popisu, već o određenim parametrima koji se odnose na regionalni razvoj, gdje se govori o RS. Kao povratnu informaciju iz EU smo dobili stav da se pošalju ti prilozi, a tamo gdje može da se da jedinstven odgovor, koji je prošao čitav sistem koordinacije, nema problema – rekla je Cvijanović.
BiH je dobila Upitnik 9. decembra 2016. godine. Već odavno je probijen rok od šest mjeseci za dostavljanje odgovora, a od kvaliteta odgovora zavisiće i kandidatski status BiH.
(NAP)