Smrtno je stradao pilot aviona Nikola Aćimović iz Beograda.
Avion je pronađen na koti Oštrevica, a locirao ga je helikopter Oružanih snaga Bosne i Hercegovine nakon tročasovne potrage, koja je počela nedugo nakon pada. Avion je oko 13.10 krenuo iz avionske baze u Mahovljanima, kod Banjaluke.
U blizini mjesta pada pronađena su dva člana posade, od kojih je jedan bio teško povrijeđen, a drugi manje, ali dezorijentisan, dok tijelo trećeg nije pronađeno.
Iz Direkcije za civino vazduhoplovstvo su nam rekli kako su, čim su dobili informaciju o padu aviona, o tome obavijestili nadležne službe.
“Ono što možemo reći je da je vazduhoplov koji je vršio oralnu vakcinaciju lisica u BiH pao”, rečeno je u ovoj direkciji.
Aleksandar Lalović, stručni saradnik za odnose s javnošću Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH, kazao je kako će Slavko Matanović, resorni ministar, formirati komisiju koja će sprovesti istragu o padu letjelice.
“U ovom trenutku nema informacija šta je eventualni uzrok pada aviona na području Ozrena i sve što bih rekao bilo bi u domenu spekulacija. Komisija je ta koja utvrđuje uzroke pada aviona i nesreća”, rekao je Lalović.
On je dodao da procedure o imenovanju komisije i proces utvrđivanja uzroka pada letjelica traju po nekoliko dana, a u nekim slučajevima čak i mjeseci.
Mirko Okolić, načelnik Odjeljenja civilne zaštite u Doboju, kazao je kako su, po saznanju o nesreći, odmah na teren iz pravca Doboja i Petrova upućene vatrogasne ekipe i timovi Hitne pomoći, kao i policija, koja je o svemu obaviještena.
Prema njegovim riječima, veliki problem u potrazi za avionom predstavljali su gusta magla i nepristupačan teren, koji nije naseljen pa nije bilo ni očevidaca.
Iz Centra javne bezbjednosti u Doboju, osim da su ekipe upućene na teren, nisu mogli bilo šta drugo potvrditi.
Inače, preduzeće “STS avijacija” specijalizovano je za zaprašivanje iz vazduha i avio-tretiranje protiv štetočina.
U svojim hangarima uglavnom imaju avione cesna 172 i pajper varoir, te desetak pilota i operatera koji izbacuju mamce iz vazduha.
Zanimljivo je da ovo nije prvi incident kada je zaprašivanje lisica iz vazduha u pitanju.
Od početka ovih letova, tačnije od masovne primjene ove metode, zabilježena su dva udesa u regionu.
Prvi je bio udes cesne 206 2011. godine, dok se drugi dogodio 2012. godine u Hrvatskoj, a u pitanju je bila cesna 172.
(Nezavisne novine)