On, naime, smatra da su relevantni međunarodni sudovi presudili da se u Srebrenici desio genocid i da Narodna skupština RS, kao najviši zakonodavni organ RS, odnosno entiteta na čijoj teritoriji se genocid desio, treba da donese primjerenu deklaraciju.
Salkić smatra da bi se na taj način doprinijelo pomirenju između bošnjačkog i srpskog naroda, uz napomenu da vjeruje da su ljudi u Podrinju spremni da priznaju genocid ako to učine vodeći srpski političari.
U SNSD-u ističu da deklaraciju neće podržati i smatraju da je Salkić podnosi radi političkih poena, a slično smatraju i druge parlamentarne stranke sa sjedištem u RS.
Spomenka Stevanović, predsjednik Kluba DNS-a, smatra da je podnošenje deklaracije o genocidu u Srebrenici nepotrebno.
“Ne možemo zločine posmatrati parcijalno, oni su se dešavali širom BiH, i nad bošnjačkim i nad hrvatskim i na srpskim narodom, i treba ih tretirati na jednak način. Ako bismo usvajali deklaraciju, onda bih ja podržala samo onu kojom bismo osudili sve zločine”, rekla je ona.
Branislav Borenović, predsjednik Kluba PDP-a, ističe da nema potrebe za politizacijom bilo kakvih događaja iz proteklog rata.
“Svako političko iskorištavanje tragičnih događaja u proteklom ratu bi predstavljalo nekoliko koraka unazad i s te strane mislim da nije pametno u ovom trenutku pokušavati s takvim inicijativama i vjerujem da ta inicijativa neće biti dobronamjerna za razvoj dobrih odnosa unutar i RS i BiH”, rekao je Borenović.
Dragan Čavić, predsjednik NDP-a, ističe da je on kao predsjednik RS 2004. godine iznio stav o Srebrenici u ime RS, te da više nema potrebe da se njene institucije o tome izjašnjavaju.
“RS je institucionalno odgovorila na to pitanje i mislim da u tom pogledu nema više nikakve obaveze, a 2005. godine RS je u potpunosti završila saradnju sa Haškim tribunalom. Ja sam to i uradio da NS RS ne bi morala donositi bilo kakve deklaracije, i ako neko podnese takvu deklaraciju – ona će sigurno pasti”, rekao je Čavić.
On je dodao da bi volio da čuje federalne predstavnike da osude zločine na Srbima na sličan način kako je on to učinio u vezi sa Srebrenicom.
Miladin Stanić, poslanik SDS-a, rekao je da on poštuje sve žrtve iz Srebrenice te izražava najdublje saučešće, ali da smatra da se u tom mjestu nije desio genocid.
“Smatram da tamo nije bilo genocida, već zločina. Zločina je bilo na svim stranama i zato ne smatram da treba da usvajamo deklaraciju kojom bi se osudio genocid u Srebrenici, ali ako je u pitanju osuda zločina, uvijek sam za to da se svaki zločin osudi”, rekao je Stanić.
I on je napomenuo da ne bi podržao deklaraciju ako bi se ona pojavila u Skupštini.
Nezavisne