U Republici Srpskoj bi moglio doći do obustavljanje rada Štaba za vanredne situacije, kao i ukidanja vanredne situacije koja je na snazi više od godinu dana, saznaje Mondo.
Podsjećamo, potpredsjednik Vlade RS Anton Kasipović kazao je na prošlosedmičnoj sjednici Narodne skupštine RS, odgovarajući na pitanja poslanika tokom Aktuelnog časa, da se razmatra potreba daljeg rada Republičkog štaba za vanredne situacije RS.
On je podvukao da je ovaj štab formiran po zakonu i u skladu sa Ustavom RS, te pozitivnim propisima.
Kasipović je ocijenio da je Republički štab, za proteklih skoro stotinu održanih sjednica, donosio mjere koje su pomogle da se Srpska bolje i uspješnije kreće kroz pandemiju, posebno u smislu zaštite građana.
– Razmatra se mogućnost o potrebi daljeg rada štaba – , kazao je Kasipović, misleći na trenutnu epidemiološku situaciju koja je prilično dobra.
Direktor Instituta za javno zdravstvo RS, Branislav Zeljković, nije htio da komentariše mogućnost ukidanja vanredne situacije. Kaže da tome odlučuje Vlada RS, a Institut se bavi epidemiološkom situacijom u Republici Srpskoj.
– Ona jeste bolja trenutno, ali bila je bolja nego sad u trenutku kada je vanredna situacija proglašena- podsjeća Zeljković na sredinu marta 2020. godine.
Još jedna naznaka mogućeg ukidanja vanredne situacija jeste poziv Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, ranije ove nedjelje, upućen građanima koji još nemaju zdravstveno osiguranje da posjete nadležne poslovnice Fonda kako bi regulisali svoj status, a podsjećajući da se skoro od početka epidemije zdravstvene usluge finansiraju i za osigurane i neosigurane građane.
U Fondu su napomenuli da će “po ukidanju vanredne situacije izazvane pandemijom virusa korona, biti ukinuto i pravo korištenja zdravstvene zaštite za neosigurane građane”.
Iz Fonda navode da je zato veoma važno da svi građani koji nemaju zdravstveno osiguranje na vrijeme regulišu status u nadležnim poslovnicama Fonda kako se ne bi stvarale gužve i čekanja, budući da epidemiološka situacija i dalje nalaže opreznost. Iz Fonda podsjećaju da Republika Srpska već više od godinu dana zbog aktuelne epidemiološke situacije finansira zdravstvene usluge za sve građane /osigurane i neosigurane/ u javnim zdravstvenim ustanovama.
Vlada Republike Srpske je sredinom marta 2020. godine donijela Odluku o proglašenju vanredne situacije za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiološke situacije u Republici Srpskoj usljed pojave korona virusa,
“Donošenjem ove odluke snage za zaštitu i spasavanje shodno Zakonu o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama (“Sl. glasnik RS”, br. 121/2012 i 46/2017) stavljaju se pod komandu Republičkog štaba za vanredne situacije,” objavljeno je tada.
Vanredna situacija je situacija u kojoj su rizici, prijetnje i posljedice katastrofa, vanrednih događaja i drugih opasnosti za stanovništvo, životnu sredinu i materijalna dobra, takvog obima i intenziteta da njihov nastanak ili posljedice nije moguće spriječiti ili otkloniti redovnim djelovanjem nadležnih organa i slično, zbog čega je za njihovo ublažavanje i otklanjanje neophodno upotrebiti dodatne mjere, snage i sedstva uz pojačan režim aktivnosti.
Mondo.ba (Foto: arhiva)