– Politički, ali i u svakom drugom smislu, Republika Srpka je stabilna. Vlada ima većinu, koalicija je stabilna, iako je pretrpjela određene izmjene, a postoji i koordinacija između institucija. Stanje je ekonomski održivo i stabilno, uprkos mnogim neplaniranim izdavajanjima izazvanim pandemijom – rekla je predsjednica Srpske.
Cvijanović je istakla da je Republika Srpska reagovala na vrijeme i uspješno se nosila sa svim izazovima u proteklih godinu dana.
– Nabavili smo sve što je potrebno za bolnice, kao i sve što je potrebno kada su u pitanju vakcine. Radili smo ono što se radilo u svijetu – preduzimali mjere i sanirali posljedice – rekla je ona.
Cvijanović je navela da su institucije tokom pandemije reagovale u dva pravca – prvi je izdvajanje značajnih sredstava za zdravstveni sektor, a drugi podrška privredi.
Istakla je da Vlada u kontinuitetu vodi računa i obezbjeđuje potrebna sredstva, te da je jedan od razloga za dobar odgovor na izazove pandemije to što je Republika Srpska u 2020. godinu ušla sa značajnim suficitom.
– To nam je dalo dobru početnu osnovu, ušli smo u krizu sa prilično dobrim i stabilnim budžetom i prve tranše za zdravstvo i privredu realizovane su na osnovu toga – navela je predsjednica.
Cvijanović je podsjetila da je Republika Srpska od polovine 2016. ušla u fazu ekonomske stabilnosti, te da je od januara te godine isplata penzija prebačena na trezorski sistem poslovanja, čime je osigurana dodatna stabilnost jer od tada nema neizvjesnosti oko penzija.
– S druge strane, to je tada napravilo određene poremećaje u budžetu, u smislu isplata drugim korisnicima jer smo penzionerima dali poziciju broj jedan u budžetu. Međutim, već u aprilu i maju te godine došli smo do stabilnosti i tako je bilo i 2017. i 2018, čak smo i tu jednu godinu bili najbolji u regionu jer smo imali najveći rast. Nakon toga zadržali smo solidan rast – rekla je predsjednica Srpske.
Kada je riječ o kritikama o zaduženjima, Cvijanović kaže da Republika Srpska nije prezadužena, te da svaka zemlja, dok god može da vraća više nego što uzima, nije prezadužena i da nema problema u pogledu toga.
– Mali broj zemalja se ne zadužuje kako bi prešle iz krize u fazu stabilnosti, to je neminovno. Virus nismo birali, ali moramo da živimo s njim i pomažemo stanovništvu, kako u zdravstvenom sektoru tako i u sferi privrede – istakla je predsjednica.
Cvijanović je rekla da institucije Srpske i njena vlast rade na obezbjeđivanju stabilne budućnosti, kako političke, tako i ekonomske. Podsjetila je da je Republika Srpska autonomna u izvršavanju svojih obaveza, da ima svoj budžet i obaveze.
– Početkom krize i tokom 2020. nismo “udarili ni na čiji džep”. Održane su plate u javnom sektoru, pomagali smo poslodavce i direktno zaposlene u privatnoj sferi jer smo nastojali da održimo nivo javne potrošnje i obezbijedimo građane. Intervenisali smo prema građanima posredstvom lokalnih zajednica – navela je ona.
Predsjednica Srpske smatra da bi bilo dobro da među entitetima i sa nivoom BiH postoji pravi partnerski odnos, bolja koordinacija, interakcija i saradnja, ne samo u kriznim vremenima ili u zajedničkim nastupima prema MMF-u i drugim međunarodnim izvorima finansiranja.
– Smatram da bi ta saradnja trebalo da bude bolja, jer nam svima koristi da međusobno sarađujemo. Ne kažem da nema saradnje, ona postoji, ali nije dobra jer nema političke saglasnosti, a time ni određenih operativno-tehničkih stvari – istakla je Cvijanović.
Kada je riječ o ulaganjima u zdravstvo i gradnju novih bolnica, Cvijanović je navela da je Srpska, još od 2006. godine, kada je Milorad Dodik bio premijer, ušla u veliki projekat izgradnje bolnica širom Republike, s planom da u svakom regionalnom centru bude jaka, moderna i dobro opremljena regionalna bolnica.
– I to nam je pomoglo da se nosimo sa pandemijom. Mi smo taj koncep priveli kraju, iako imamo još neke “zahvate” kada je u pitanju dobojska bolnica, sve ostalo je već “poslagano”. Dakle, nikle su nove dobro opremljene bolnice sa stručnim kadrovima, i to je pomoglo u prevazilaženju prvog udara krize – istakla je ona.
Predsjednica Srpske je naglasila da nadležne institucije u Republici Srpskoj preduzimaje sve napore kako bi se obezbijedile dovoljne količine vakcine protiv virusa korona za sve građane koji žele da se vakcinišu.
(RTRS)