Srpska oštro o američkim navodima o postojanju militantnih kampova: ”Ponovo na sceni iznošenje laži Ambasade SAD-a” (VIDEO)

October 24, 2024, 5:25 pm

Nakon što je Ambasada SAD u BiH objavila izvještaje iz Moldavije o postojanju kampova u Srpskoj u kojima navodno Rusi obučavaju moldavske državljane za izazivanje nereda u toj zemlji, nastale su i oštre rekacije od strane srpskih predstavnika. I politička i bezbjednosna struktura navodi kako da kampovi takvog tipa u Srpskoj ne postoje i da bi o tome već bile upoznate bezbjednosne agencije i MUP Spske. Ponavaljuju kako iza svega stoji jedna obična laž iscenirana od strane američke ambasade kako bi se destabilizovala Srpska.

Ambasada SAD ponovo kroz razne izvještaje  želi da kroz laži gradi jednu lošu reputaciju o Srpskoj  poručio je predsjednik Srpske Milorad Dodik komentarišući navode Vašigtona da su zabrinjavajući izvještaji iz Moldavije o postojanju kampova u Srpskoj u kojima Rusi obučavaju mlade za izazivanje nereda. Ukazuje i na činjenicu da je mnogo militantnih političara i u EU koji laž prihvataju kao istinu, i da će i ovu pokušati da iskoriste protiv Srba, navodeći da se sve radi po isprobanom principu i da je izvještaj naručen iz Moldavije.

” Demantujem da postoje kampovi. To nikada nije bila naša aktivnost. Sve ono što su nam do sada govorili bila je laž. sazvao sam u subotu sastanak velikog formata u Istočnom Sarajevu, na kojem će se razmatrati ova situacija. Prosto je nevjerovatno da to ima služba iz Moldavije a da to nema Obavještajna služba BiH, službe Njemačke, Srbije, Francuske, Britanije, nema ni CIA, samo ima Moldavija. Marfi je jedino bio zabrinut kada je smišljao ovu laž. Sada se osjeća bolje jer je smislio još jednu podvalu Srbima. To ne može da prođe ”,rekao je Dodik.

Na dobijene informacije o kampovima odmah je reagovao i MUP Srpske koji je preuzeo sve mjere iz svoje nadležnosti a resorni ministar Siniša Karan tvrdi kako nema tragova o bilo kakvom postojanju istih. O tome su razgovarali i sa službama u Moldaviji i u regionu a gdje su dobili isti odgovor te dodaje kako BiH ima po tom pitanju ozbiljniji problem.

” Republika Srpska i nadležne institucije godinama upozoravaju na bezbjednosne prijetnje koje dolaze iz FBiH, odnosno aktivnosti vehabijskih pokreta, paradžemata, radikalnih grupa i onih koji su se vratili sa stranih ratišta. To se krije, i to na način da ne shvataju da je to zajednički problem ukupne bezbjednosti BiH. Ne može se sakriti ekstremno i radikalno ponašanje. Ono se mora spriječiti u korijenu a na to ne reaguju”,rekao je Karan.

Priče o kampovima komentarisali su i predsjednik Vlade Srpske i srpski član Predsjedništva BIH koji kažu kako Ambasada SAD-a nije nadležna da iznosi tvrdnje o kojima treba da se brinu bezbjednosne službe.

predsjednik Vlade Radovan Višković kaže kako Iz Ambasade SAD u BiH komentarišu nešto na šta nemaju pravo.

” Ukoliko iz Ambasade SAD u BiH imaju provjerene informacije o kampovima za obuku u Srpskoj to bi trebalo i da pokažu. Zna se da je priča o kampovima u Srpskoj višegodišnja i pokazala se netačnom. Imamo indicije da se neke stvari dešavaju na drugim lokacijama, pa čak i u BiH, ali na to iz Ambasade SAD nemaju komentar. Ne želim više da odgovaram na netačne i zlonamjerne izjave, pa makar bile i iz Ambasade SAD”, rekao je Višković.

Srpska član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je naglasila da bi bezbjednosne službe alarmirale sve da su te tvrdnje tačne.

”U kontinuitetu postoje neke priče da se Republika Srpska prikaže i pokaže nekim remetilačkim faktorima, da je ona mjesto odakle se prave remetilački potezi za neka druga područja. I prije nekog vremena bila i priča o Rusima i kampovima”,rekla je Cvijanovićeva.

Predsjednik parlamenta Nenad Stevandić navodi da niko nije tražio od Srpske da se takvi kampovi formiraju niti to Srpska želi.

“U Republici Srpskoj ne postoje nikakve terorističke grupe, ni sa jedne strane, ni u jednom obliku, ni u čijem interesu. Naš je stav da takve stvari u Srpskoj ne smiju da postoje”, rekao je Stevandić.

U priče o postojanju militantnim kampovima ne vjeruju ni u PDP-u a njen lider Branisla Borenović je stava da svaka priča o tome unosi nemir u društvo.

” Mi treba da ostanemo jedno bezbjedno i stabilno područje uprkos mnogim političkim trzavicama koje vladaju. Iako se iznose mnoge političke izjave koje su kontroverzne, mora se paziti da se sačuva jedno bezbjedno stanje u društvu ”,rekao je Borenović.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić tvrdi kako su informacije o kampovima neosnovane i da ako postoji takav problem onda se rješava međudržavnom policijskom saradnjom, a ne fabrikovanim medijskim naslovima. zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac kaže kako se na sceni mogu ponovo vidjeti nebuloze nastale od američkog ambasadora Majkla Marfija.

Inače priča o moldavskim kapovima pokrenuta je nakon što su Radio “Slobodna Evropa” i “Glas Amerike” objavili prošle sedmice da je moldavska policija saopštila da vlasti te zemlje tvrde da su identifikovale više od stotinu moldavaca koji su navodno obučavani u Rusiji, BiH i Srbiji za destabilizaciju u zemlji, te da je policija Moldavije uhapsila četiri osobe.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *