Srpska i dalje reaguje na Šmitovu odluku o kulturnim institucijama (VIDEO)

November 22, 2024, 6:27 pm

Ni danas ne prestaju reakcije od srpske strane nakon odluke Visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita koji je nametnuo “nalog” kojim se “omogućava nastavak rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH” kao i zaduženje da se bolje rukovodi ustanova kulture u BiH. Međutim neki iz opozicije se pitaju zašto je izostala pravovremena reakcija srba u zajedničkim institucijama na Šmitova nametanja jer je odluka mimo Ustava BiH. Istovremeno predstavncii vlasti koji su i u zajedničkim institucijama navode da su optužbe opozicije laž i da se kao i uvijek štite interes Srpske.

Na nalog Kristijana Šmita da sedam sarajevskih ustanova kulture bude uvršteno na spisak institucija BiH i da se finansiraju iz budžeta BiH ”srpska reprezentacija” u Sarajevu ćuti poručio je član Predsjedništva SDS-a Đorđe Milićević te dodao da su takvi pokušaju postojali i ranije, još 2016. godine, i da su ih osujetili srpski ministri u Savjetu ministara iz SDS-a i PDP-a. Ponavlja i kako je najnovije Šmitovo nametanje mimo propisa Ustava BiH te navodi i da je sličnu stvar kroz pokušaj imenovanja upravne i nadzorne odbore sarajevskih institucija kulture pokušao uraditi nekadašnji ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović.

”Ustav BiH precizno propisuje nadležnosti BiH i među deset nabrojanih nadležnosti nema kulture. S druge strane, Ustav Republike Srpske propisuje da je kulturna politika u nadležnosti Republike, dok Ustav FBiH propisuje da je kultura u nadležnosti kantona. Važno je reći i da je Šmitov nalog u direktnoj koliziji sa jednoglasnom presudom Ustavnog suda FBiH od 28.09.2010. godine, te samim tim je suprotan vladavini prava i ustavnom poretku”,rekao je Milićević.

Na sve to stiže reakcija od zamjenika Predsjavajuće u SM Staše Košarca i tvrdnja kako srpska reprezentacija ne ćuti na Šmitova nametanja već otvoreno štiti interese Srpske. Ponavlja da neće učestvovati u realizaciji nametnutih odluka te da Srpskoj ništa neće biti oduzeto za razliku od vremena kada su Milićevićeve kolege i on sjedili u Savjetu ministara.

”Mi sa Šmitom ne razgovaramo, ne priznajemo ga, niti se tajno i javno sastajemo s njim, za razliku od Milićevićevih kolega iz SDS-a i ostatka opozicije. Ne dočekujemo Šmita u Banjaluci, niti smo njegovi gosti po sarajevskim kafanama. To što Milićević sada pokušava da lažima pridobije jeftine političke poene to je njegov problem”,rekao je Košarac

I dok i danas neki tvrde da su ovakve akcije Kristijana Šmita s ciljem boljeg odnosa prema kulturnim institucijama, komplementarne i uskladive sa kretanjem BiH ka EU predsjedavajuća Predsjedništva BiH ne misli tako i tvrdi kako to nigdje nije propisano Dejtonskim sporazumom.

”To je samo dokaz da je BiH eksperiment i da se instruisani OHR postavlja kao konkurencija i EU. Kristijan Šmit ne djeluje kao neka nenavođena raketa, već upravo suprotno, kao vrlo, vrlo navođena raketa. Bilo kako bilo, pokvario je još jedan dogovor važan za naše kretanje ka EU, a sve to trošeći najvećim dijelom upravo novac EU za svoje nelegalne aktivnosti”,rekla je Cvijanovićeva.

Reagovao je i predsjednik Srpske ističući da čim se nešto dogovori u BiH, Kristijan Šmit nastupa da bi se pokazao kao neki važan faktor.

” Dvoličnost i prevara koji se grade kao način života potpuno je neprihvatljiv za nas. Tačno je da smo imali neke dogovore oko evropskih pitanja. Mnogi naši ljudi misle da se treba izvući iz svega ovoga, ali vidjećemo kako će sve dalje ići. Nas uopšte ne zanima njihova biblioteka, niti nas zanima bilo šta. Mi imamo našu biblioteku koja odlično funkcioniše ”,rekao je Dodik.

Podsjećamo visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit nametnuo je u juče odluku da se otkoči blokada rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH (NUB) koja već mjesecima nema imenovano rukovodstvo i regulisano finansiranje i da se ova situacija spriječi u drugih šest kulturnih ustanova sa predznakom BiH. Šmit je dao rok od 60 dana Savjetu ministara BiH i Parlamentu BiH da riješe ova pitanja. NUBBiH je trenutno bez rukovodstva, a problemi su kulminirali nakon što je iz agencije za ISBN ili Međunarodni standardni broj knjige upućeno pismo u kojem traže da se hitno riješi situacija zbog koje je, kako su naveli, ugroženo izdavaštvo u BiH.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *