Srbija u kritičnoj situaciji, najteže u Beogradu – čekaju se nove odluke Kriznog štaba

November 20, 2020, 7:40 am

Korona bukti širom Srbije, juče je probijen plafon sa preko 6.000 novoobolelih i skoro 30 preminulih od ovog virusa u našoj zemlji za samo 24 sata, a danas bi upravo zbog toga mogle da budu pooštrene protivepidemiološke mere. A sve će se znati nakon sednice Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 koja će u Palati Srbija početi u 9.00 časova.

Nekoliko mera je u opticaju, a o njima su prethodnih dana govorili i skoro svi predstavnici medicinskog dela Kriznog štaba.

– Moglo bi se razgovarati o tri nove mere i to o daljem skraćivanju radnog vremena prodavnica i ugostiteljskih objekata, zatim o prelasku na rad od kuće u većini firmi, uz obaveznu potvrdu za vrtiće da roditelji dece moraju da budu na svom radnom mestu – kazao je juče na konferenciji za medije u Nišu epidemiolog Branislav Tiodorović.

Vrtići

Pojedini gradovi, poput Niša, Temerina i Vrbasa, već su propisali obavezu da roditelji moraju da donesu potvrdu kako su obavezni da budu na svom radnom mestu. U suprotnom mališani neće biti primani u obdaništa.

– Nije isključeno da se preporuči da svako ko može, radi od kuće, i da se deca ne vode u vrtić, već da idu samo sa potvrdom roditelja da moraju da rade – rekao je juče dr Branislav Tiodorović.

Međutim, nisu isključene ni drastičnije mere, pioput zatvaranja vrtića. To je indirektno potvrdio i sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda Slavko Gak, ali uz napomenu “da smatra da to nije potrebno”.

– Bićemo spremni za svaku novu meru koju eventualno donese Krizni štab, mada sam uveren da nije potrebno zatvarati beogradske vrtiće – rekao je Gak.

Škole

Pitanje škola uvek je u centru pažnje pred svaki Krizni štab, a sve je više gradova koji su učenike prebacili na onlajn nastavu, pa bi i o tome moglo biti govora. Uostalom, to je na prošlom sastanku predložio dr Predrag Kon, ali nije dobio podršku većine kolega.

Pre dva dana Opština Vrbas je donela odluku da sve škole na njenoj teritoriji pređu na nastavu od kuće. Ipak, premijerka je navela da su “škole i vrtići su za sada najbezbednija mesta”…

– Međutim, zamoliću članove Kriznog štaba da daju preporuke u bilo kom trenutku kada misle da su one potrebne, bilo da se radi o produžetku raspusta ili prelaska na onlajn nastavu. Za to, trenutno, ne vidim razlog – rekla je Ana Brnabić.

Sa druge strane zatvaranje škola u nekim opštinama uzbudilo je roditelje koji su to protumačili kao uvod u potpuni prelazak na onlajn. Iznova je otvoreno pitanje, ide li se na nastavu u učionice, do kada i od čega zavisi ta odluka. U Ministarstvu prosvete za “Blic” kažu da nema zatvaranja škola na nivou Srbije. Međutim, kada je reč o pojedinim opštinama stvari stoje drugačije.

Na sednici Kriznog štaba trebalo bi da se precizira mehanizam prelaska na onlajn i to iz više razloga, a jedan je i zakon. Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja u članu 105 stoji da lokalni krizni štab može da zatvori škole, ali ne i da donese odluku o prelasku na onlajn. To praktično znači da po zakonu – škole jedino mogu da se potpuno zatvore. Ali, činjenica je, da je propis pravljen pre pandemije i nema odredbu sadašnje onlajn nastave. Kako bi se prevazišla ova pravna ‘začkoljica’ ali i definitivno razjasnilo šta se može, a šta ne i pod kojim uslovima, Ministarstvo prosvete će predložiti model po kom se može prelaziti na onlajn kada lokalni krizni štabovi proglase vanrednu situaciju.

FOTO: ANDRIJA VUKELIĆ / RAS SRBIJA

Zabrana kretanja

Iako većina smatra da je zabrana kretanja nepotrebna, sve veći broj zaraženih i umrlih otvara mogućnost i za tako nešto.

Tako je premijerka Ana Brnabić govoreći o prethodno uvedenoj meri zabrane rada nakon 21 sat pomenula koje bi to zabrane sledeće došle na red. Nakon sednice Vlade Srbije koja je održana u nedelju, premijerka je istakla da je sledeća moguća mera – zabrana kretanja!

– Sledeća mera je zabrana kretanja, ali nismo za nju. Uvešćemo je samo ako bude najneophodnije – rekla je tom prilikom Ana Brnabić.

Podsećamo, juče je na korona virus u Srbiji je testirano 18.980 osoba, njih 6.109 bilo je pozitivno, dok je nažalost, preminulo 29 lica.

I juče su oboreni crni rekordi: kako po broju novozaraženih, pošto smo prvi put probili crnu korona granicu od 6.000, ali i umrlih u jednom danu, pošto je dosad najcrnji biodan pre – 18. novembar sa 27 izgubljenih života.

Nema čekanja sa merama

Šokantne brojke, ali i zdravstveni sistem koji se nalazi pred pucanjem, doveli su do toga da se zakaže današnja sednica.

– Mere koje su stupile na snagu oročene su na 1. decembar, ali to ne znači da će se čekati do tada ako nema rezultata za nekoliko dana – jasno je poručila premijerka Ana Brnabić juče prilikom posete Nacionalnoj akademiji za javnu upravu. – Sačekaćemo tri, četiri, pet dana da vidimo pokazatelje.

Dogovor članova Kriznog štabaFOTO: ZORAN ŽESTIĆ / TANJUG
Dogovor članova Kriznog štaba

Sa tim se juče saglasio i naš infektolog i član Kriznog štaba Mijomir Pelemiš.

– Vremena za čekanje nema: ako za dan-dva ne bude smanjivanja broja novoobolelih od kovida 19, moraju se dodatno pooštravati protivepidemijske mere, da ne bismo došli u situaciju da epidemija izmakne kontroli, da bolnice ne mogu da prime obolele i da dnevno imamo 50 i više preminulih – kazao je on.

Krizni štab za radno vreme do 18 sati

On je rekao i da je članovima medicinskog dela Kriznog štaba, koji su mnogo pre nego što je od utorka skraćeno radno vreme ugostiteljskih i trgovinskih objekata do 21 sat, insistirao da se oni zatvaraju u 18 sati. Ipak, svejedno je da li ti objekti rade do 18 ili 21 sat, ako se ne poštuju protivepidemijske mere.

Zaoštravanje mera moglo bi da znači dodatno skraćivanje radnog vremena ugostitelja i trgovaca, preorijentaciju na rad od kuće, ograničavanje broja ljudi u javnom prevozu i povećavanje distance, što bi onda značilo da u lokalima mora da se obezbedi više od sadašnja četiri metra kvadratna po čoveku.

Blic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *