Srbija porazom od Kine okončala kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre

September 24, 2023, 3:22 pm

Odbojkašice Srbije su i pre utakmice sa Kinom obezbedile plasman na Olimpijske igre. Porazom od domaćina kvalifikacionog turnira 3:1 srpske odbojkašice su završile učešće u pohodu na Pariz.

Odbojkašice Srbije su završile učešće u kvalifikacijama za Olimpijske igre nakon poraza od Kine 3:1, po setovima 23:25, 25:22, 25:14, 25:22.

Srbija je nakon srebrne medalje na Evropskom prvenstvu obezbedila i učešće na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine.

Meč Srbije i Kine bio je bez rezultatskog značaja jer su izabranice selektora Đovanija Gvidetija izborile olimpijsku vizu i pre početka duela, dok Kineskinjama ni pobeda nije bila od pomoći, jer su porazom od Dominikanske Republike praktično okončale trku za Pariz 2024. godine.

Srpske odbojkašice su stabilnom igrom otvorile duel, a prevagu u prvom setu napravile su u drugom delu, pred kraj kada su se odmakle na dva poena prednosti i do kraja odlično eskivirale napade protivnica.

Kina je znatno bolje ušla u drugi set. Stvorila je razliku na samom početku i kasnije održavala prednost, nekoliko puta tokom seta bila je viđena rezultatska klackalica koja se na kraju zaustavila kod Kineskinja.

Dobar ritam igre iz drugog seta, Kina je ponovila u trećem. Odličnim napadima i sjajnom defanzivnom igrom protivnice srpskih odbojkašica su lako stvorile rezultatsku razliku koju izabranice selektora Gvidetija nisu mogle da kontrolišu, odnosno da je smanje.

Kineskinje su bile raposloženije, a meč je obilovao atraktivnim potezima odbojkašica na obe strane. Četvrti set Srbija je bolje započela i delovalo je da je razlika od 17:11 dovoljno velika za mirnu završnicu. Međutim, Kineskinje su zaigrale rizičnije pri servisu, što se na kraju isplatilo, jer su prvo izjednačile, a potom i napravile preokret za konačan trijumf.

Najefikasnija odbojkašica u redovima Srbije bila je Ana Bjelica sa 22 poena, Mina Popović je utakmicu okočala sa 11 poena.

U timu Kine Li Jingjing je imala 23, a Mengije Vu 19 poena.

Po novom sistemu kvalifikacija, 24 reprezentacije podeljene su u tri grupe sa po osam selekcija. Do sada, pored domaćina Olimpijskih igara, Francuske, plasman su izborile: Srbija, Dominikanska Republika, Turska i Brazil, očekuje se i rasplet u Grupi C, gde će se za preostala dva mesta boriti Italija, Poljska i SAD.