“Srbija ima pravo da tuži zemlje članice GS UN-a” (VIDEO)

May 24, 2024, 5:57 pm

Srbija, Rusija, ili Kina, imaju pravo da na osnovu Povelje UN i Statuta Međunarodnog suda pravde podnesu tužbu Međunarodnom sudu pravde protiv svake od država koje su juče glasale za rezoluciju o Srebrenici i da od tog suda traže da poništi rezoluciju, jer je njome došlo do povrede Povelje UN, tvrdi ovo profesor ustavnog prava, Milan Blagojević.

Generalnoj skupštini UN-a i članovima 10, 11 i 12 Povelje UN zabranjeno je da donosi bilo kakve odluke o bilo kojem pitanju vezanom za BiH, sve dok Savjet bezbjednosti obavlja prema BiH svoje zadatke. Kako je uprkos tim zabranama Generalna skupštin juče ipak donijela rezoluciju o Srebrenici, taj akt je suprotan Povelji UN kao vrhovnom propisu međunarodnog prava, kaže prof. Ustavnog prava Milan Blagojević. Dodaje Srbija ima pravo da ih tuži.

„Zato sada Srbija, Rusija, ili recimo Kina, imaju pravo da na osnovu Povelje UN i Statuta Međunarodnog suda pravde svaka pojedinačno ili sve one zajedno podnesu tužbu Međunarodnom sudu pravde protiv svake od država koje su juče glasale za rezoluciju o Srebrenici i da od tog suda traže da poništi rezoluciju, jer je njome došlo do povrede Povelje UN, a da do donošenja takve presude Sud izda privremenu mjeru zabrane, odnosno suspenzije te rezolucije. To je, dakle, pravno sredstvo koje sada stoji na raspolaganju kako Srbiji, tako i Rusiji i Kini, a i svakoj od ostalih država članica UN koje su juče glasale protiv rezolucije ili bile uzdržane“, kaže Blagojević.

Jučerašnju rezoluciju o Srebrenici Generalna skupština donijela je ubjedljivom manjinom glasova. To je, kaže Blagojević apsurd. Članom 18. Povelje UN-a propisano je da se prilikom glasanja računaju samo glasovi onih država koje su glasale za ili protiv, a ne i uzdržani, pod uslovom da sjednici prisustvuje najmanje polovina od ukupnog broja država članica. Prema pravilu iz istog člana da se glasovi uzdržanih ne računaju kod odlučivanja, već samo za kvorum, i kako to isto pravilo kaže da se u tom slučaju “većinom” smatraju samo glasovi onih koji su glasali za ili protiv, dodaje Blagojević, dobili smo manjinsku rezoluciju.

„Ali, odlučivši se za takav način glasanja, Generalnoj skupštini i sponzorima rezolucije promaklo je da su time ustvari odlučili i da rezolucija o Srebrenici ne spada u važna pitanja UN-a. Naime, saglasno članu 18 Povelje UN, jučerašnjem načinu glasanja ima mjesta samo ako Generalna skupština UN prethodno odluči da se ne radi o važnom pitanju nego o temi koja spada u „ostala“ pitanja. Ovo je tako zato što je u članu 18 Povelje UN propisano da je za usvajanje odluke o „važnim“ pitanjima potrebna 2/3 većina glasova za, dok je kod „ostalih“ pitanja potrebna obična većina kojom je juče glasala Generalna skupština UN. I tako je upravo time Generalna skupština juče odlučila i da rezolucija o Srebrenici ne spada u važna pitanja u UN-u“, dodaje Blagojević.

Podsjećamo, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je juče rezoluciju o Srebrenici, iako je više bilo protiv i uzdržanih. Za rezoluciju su glasale 84, protiv je bilo 19, a suzdržano 68 članica.

(Tekst: srpskainfo/TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *