Srbija demolirala Švedsku u generalnoj probi

June 8, 2024, 8:12 pm

Orlovi su spremni za let u Njemačku na Еvropsko prvenstvo! Ubjedljiv trijumf Srbije protiv Švedske u Stokholmu rezultatom 3:0 (1:0) u generalnoj probi uliva veliko samopouzdanje i optimizam pred početak šampionata i okršaj sa Еngleskom 16. juna u Gelzenkirhenu.

Srbija je odigrala pravi takmičarki meč. Baš kakav je bio potreban pred ЕURO. Nije briljirala, ali je u maniru velikih ekipa surovo kažnjavala svaki propust domaćina i upisala ubjedljivu pobjedu. A sve to pošto je čvrstom defanzivom osujećivala napade protivnika.

Trijumf su pečatirala trojica najboljih srpskih igrača – Sergej Milinković-Savić u 18, Aleksandar Mitrović u 60. i Dušan Tadić u 70. minutu. Lako je slavlje moglo da bude i dominantnije da je Dušan Vlahović iskoristio barem jednu od tri velike šanse.

Ofanzivno su krenuli Šveđani, najviše po bokovima. Centrirali su Kraf i Еlanga, ali nisu uspjevali da iskoriste svoje prilike. Ne malom zaslugom Predraga Rajkovića, koji je sa nekoliko odbrana (naročito u drugom poluvremenu) bio jedan od najboljih aktera ovih susreta.

Srbija je povela u 18. minutu iz prve šanse na meču. Lopta je stigla do Andrije Živkovića na desnu stranu. Malo su ga potcijenili protivnički igrači, ostavili mu previše prostora i vremena, a ovaj je to iskoristio da uputi precizan centaršut.

Pronašao je na drugoj stativi Sergeja Milinkovića-Savića, koji je takođe iskoristio sporu reakciju švedskih defanzivaca i zatresao mrežu Robina Olsena za deveti gol u dresu nacionalnog tima.

Neposredno poslije prvog gola, Vlahović je loptu poslije volej udarca poslao preko prečke i to su praktično bile jedine šanse za naš tim u prvih 45 minuta, koji su okončani burno, piše B92.

U nadoknadi smo vidjeli prve žute kartone, čak dva i to oba za srpske reprezentativca. Prvo Saša Lukić, a potom Strahinja Pavlović koji je poslije duela sa Dejanom Kuluševskim ostao raskrvavljenog nosa.

Šveđani su bolje ušli i u drugo poluvreme, dok ujedno nisu bili nimalo nježni prema srpskim reprezentativcima. Na zemlji su se u nekoliko minuta razmaka našli Aleksandar Mitrović, pa Nemanja Gudelj. Obojica su nedavno imali problema sa povredama, te je bojazan kod srpske javnosti bila utoliko veća.

To kao da je razjarilo srpske reprezentativce, pa su od tog trenutka zaigrali bolje.

Selektor Piksi je odlučio da na ovom meču proba da upari Mitrovića i Vlahovića u napadu, što i nije dobro funkcionisalo sve do 60. minuta kada je Vlahović započeo akciju iz koje je najbolji strijelac u istoriji Srbije postigao 58. gol za “orlove”.

Centarfor Juventusa je odložio loptu na lijevu stranu do Filipa Mladenovića, uslijedio je centaršut i sjajno ubacivanje Mitrovića za 2:0.

Tačku na meč stavio je rezervista i kapiten Dušan Tadić koji je iskoristio pometnju u šesnaestercu Švedske i volej udarcem zakucao loptu u gornji ugao.

Srbija se sada okreće ka Еvropskom prvenstvu, gdje će prvi meč igrati u nedjelju, 16. juna, protiv Еngleske.

Potom će 20. juna odmjeriti snage sa Slovenijom, a pet dana kasnije u posnjednjem kolu sa Danskom.

Agrncije; Foto: Tanjug