Prema hrvatskom Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina iz 2002. godine, ravnopravna službena upotreba jezika i pisma kojim se služe pripadnici nacionalne manjine ostvaruje se na području jedinice lokalne samouprave kada pripadnici pojedine manjine čine najmanje trećinu stanovnika takve jedinice.
S obzirom na to da je srpska nacionalna manjina prema novom popisu pala ispod jedne trećine, više ne ostvaruje pravo na ravnopravnu službenu upotrebu jezika i pisma kojim se služe pripadnici te nacionalne manjine, piše hrvatski portal “Indeks”.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava je, komentarišući pad procenta Srba u ovoj lokalnoj zajednici, ocijenio da “nije riječ o iseljavanju već o lažnim podacima popisa iz 2011. godine”.
Hrvatski Zavod za statistiku objavio je konačne rezultate popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Hrvatskoj 2021. godine o ukupnom stanovništvu prema polu i starosti, te etno-kulturalnim obilježjima stanovništva.
Hrvatska ima 3.871.833 stanovnika – u odnosu na popis od prije deset godina što je 413.056 manje stanovnika – kao Srbi izjasnilo se 3,20 odsto stanovnika, a srpski jezik kao maternji upisalo je njih 1,16 odsto.
Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, u Hrvatskoj je živjelo 581.000 Srba, odnosno 12,2 odsto ukupne populacije u toj zemlji.
Kao rezultat etničkog čišćenja i progona, posebno u hrvatskim vojno-policijskim akcijama “Bljesak” i “Oluja” u proljeće i ljeto 1995, Srbi u Hrvatskoj svedeni su na nivo zanemarive nacionalne manjine, čiji je udio u ukupnom stanovništvu Hrvatske, prema rezultatima popisa stanovništva iz 2011. iznosio 4,3 odsto.
U Hrvatskoj su od tada zabilježeni brojni pritisci da se Srbima uskrati pravo na dvojezičnost, ukuljučujući uništavanja ćiriličnih tabli.
Izvor: Srna