Iako je sporazum zvanično stupio na snagu, proces deportovanja migranata još ne funkcioniše, prenosi AP. Na četiri grčka ostrva u nedelju je stiglo 875 novih izbjeglica.
Grčki i turski zvaničnici treba da održe razgovore danas. Grčka još čeka i dolazak 2.300 evropskih stručnjaka, uključujući prevodioce, koji bi trebalo da pomognu u primjeni sporazuma.
U međuvremenu, EU je saopštila da će svaki dolazak migranata biti predmet eventualne deportacije. Prema sporazumu, Ankara će prihvatiti nazad sve ilegalne migrante koji su prešli u Grčku, ukljucujući i sirijske izbjeglice, ukoliko EU preuzme neke sirijske izbjeglice i novčano nagradi Tursku, uvede bezvizni režim putovanja i obezbijedi napredak Ankare u pregovorima o pristupanju EU.
Takođe, balkanska ruta će ostati zatvorena. AFP prenosi da je grčki premijer Aleksis Cipras obavijestio u subotu ministre da budu spremni za početak prebacivanja izbjeglica, ali da su zvaničnici rekli da ima za to treba više vremena. “Ovakav plan ne može da počne da se sporovodi samo za 24 sata”, rekao je portparol koordinatora vlade za politiku prema izbjeglicama Jorgos Kiricis.
Prema podacima zvaničnika, u petak je na grčka ostrava preko Egejskog mora prešlo 1.500 izbjeglica, dvostruko više nego prethodnog dana. Prema riječima Ciprasa, oko 2.300 bezbjednosnih i pravnih stručnjaka bi trebalo da stigne u Grčku kako bi pomoglo sporovođenje sporazuma.
Pariz i Berlin su obećali da će poslati 600 policajaca i eksperata za azil. Očekuje se da će izbjeglice početi da vraćaju u Tursku od 4. aprila. U Grčkoj trenutno ima 47.500 izbjeglica, 8.200 na ostrvima i 10.500 u kampu Idomeni na granici sa Makedonijom.
(Nezavisne)