Spor oko plata u banjalučkim vrtićima: Povećanje od 20% stopirano, ovo je odgovor iz Grada

February 12, 2026, 1:43 pm

Nalozi za isplatu plata koje je dostavio Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje sačinjeni su na osnovu izmjena i dopuna kolektivnog ugovora koji nije u skladu sa Zakonom. Centar nije tražio operativna sredstva i na osnovu toga nije mogao da pošalje naloge za isplatu plata.

Poručili su ovo iz Grada, nakon što je u medijima objavljena informacija da radnici Centra za predškolsko obrazovanje i vaspitanje u Banjaluci nisu dobili uvećanu platu za 20 odsto, te da nije isključen štrajk ako se problem ne riješi.

Iz Grada si rekli da su uočene i druge nepravilnosti, odnosno odluke koje nisu u skladu sa Zakonom i da su zbog toga nalozi sa obrazloženjima vraćeni su Centru.

–Povećanje plateiznad zakonskog minimuma nije bilo moguće u datom trenutku jer budžet u tom momentu još nije stupio na snagu. U skladu s tim, vratili smo naloge sa obrazloženjem Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje i zatražili da, u skladu sa operativnim sredstvima, Budžetom i Zakonom, dostave naloge koje ćemo moći isplatiti – rekli su iz Gradske uprave i dodali da je Grad u više navrata povećavao plate zaposlenima u Centru.

Iz Odjeljenja za finansije ranije su istakli da nijedno gradsko preduzeće ni ustanova ne smiju preuzimati obaveze veće od odobrenog operativnog budžeta.

-Ovo se odnosi na ustanove čiji je osnivač Grad. Sve odluke koje podrazumijevaju povećanje plata, kao i druge odluke koje iziskuju dodatna finansijska sredstva, ustanove su dužne donositi isključivo uz saglasnost Grada. Na taj način obezbjeđuje se jednak tretman svih radnika, očuvanje likvidnosti i mogućnost da Grad blagovremeno i uredno izmiruje svoje obaveze – navedeno je iz Odjeljenja.

Srpskainfo.com (Foto: RINGIER)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *