Iako se događa rijetko, ljubljenjem se ipak mogu prenijeti neke od spolno prenosivih bolesti. Na vrhu liste su herpes, HPV i sifilis, a ako oba partnera imaju krvarenje desni ili otvorene rane, u tom slučaju se poljupcem može prenijeti čak i HIV.
Neke druge spolno prenosive bolesti poput klamidije i gonoreje ne mogu se prenijeti poljupcem. Treba biti oprezan i prilikom ljubljenje i se*sa, ali ne treba paničariti jer prema Američkom ministarstvu zdravlja, još uvijek je vrlo rijetko da se spolno prenosive bolesti prenose ljubljenjem. Ali uprkos tome, bolje je paziti i biti informisan o bolestima kojima se možeš zaraziti ljubljenjem.
Herpes
Najčešći je onaj uzrokovan herpes simplex virusom (HSV) tip 1 koji najčešće nastaje na području usana. HSV 2 je genitalni herpes, koji se očituje kao bolna ranica na stražnjici, genitalijama ili analnom području, piše “Zdrava krava“…
U svakom slučaju i oralni i genitalni herpes može biti uzrokovan HSV tip 1 ili 2. Budući da se herpes sastoji od tekućine ispunjene virusima, može se prenijeti direktnim kontaktom. Možeš se zaraziti HSV i ako osoba s kojom se ljubiš nema vidljiv herpes jer se virus može nalaziti u koži. Uobičajeno je da se herpes tip 1 prenosi ljubljenjem,a herpes tip 2 vaginalnim, oralnim ili analnim se*som.
Ne postoji lijek za herpes, ali antivirusni lijekovi, mogu ublažiti i skratiti simptome.
Sifilis
Uzrokuje ga bakterijska infekcija. U ranom stadiju može se pojaviti kao bezbolan, ali iznimno zarazan čir (bezbolnom ulceracijom kože koja ne svrbi, a rubovi su još na opip čvrsti) može biti prisutan i do šest sedmica. Nakon toga nastupaju sekundarni simptomi koji mogu potrajati nekoliko sedmica. Ti simptomi su nalik gripi, uključujući osip i gubitak kose. Nakon toga simptomi se mogu pritajiti godinama, ali sifilis može uzrokovati ozbiljna stanja poput paralize, sljepoće i srčanih smetnji.
Kao i herpes i sifilis se prenosi direktnim kontaktom. Rana se obično razvije na vagini, anusu, vanjskim genitalijama ili u rektumu, ali također se može pojaviti na usnama ili u usnoj šupljini. Uobičajeno je da se sifilis prenosi vaginalnim, oralnim ili analnim odnosom. Ali također i poljupcem, a trudnice mogu prenijeti sifilis na dijete. Sifilis se liječi antibioticima, i kao i kod većine bolesti, rano otkrivanje jamac je uspješnijeg liječenja.
HPV Infekcija
Humanim papiloma virusom je prilično česta. Očituje se kao vlažne, mekane genitalne bradavice ružičaste boje ili u boji mesa. Kod žena se pojavljuju na vratu maternice, u vagini ili anusu, a kod muškaraca na penisu. Postoji preko 100 tipova HPV-a, ali većina ih ne uzrokuje ozbiljnu štetu. Međutim, oko 30 tipova može povećati rizik od raka. Visokorizični HPV može uzrokovati rak anusa ili vrata maternice. Kod muškaraca rak penisa i anusa.
Prema Američkom centru za kontrolu i prevenciju bolesti, HPV je je najčešće spolnoprenosiva bolest. Zapravo je toliko učestala, da je većina se*sualno aktivnih osoba dobije jednom tokom života. Prenosi se dodirom kože vaginalnim, oralnim ili analnim se*som. HPV infekcijom mogu biti zaraženi usta i grlo (oralni HPV). Može uzrokovati bradavice ili rak glave i vrata. Oralni HPV može se prenijeti oralnim se*som ili ljubljenjem, iako još nije jasno kako se to događa. Liječenje se uglavnom provodi krioterapijom (smrzavanje bradavica) i upotrebom krema za tretiranje genitalnih bradavica. Također postoji i vakcina protiv HPV-a. Posljedice neliječene infekcije HPV-om HIV Virus humane imunodeficijencije (HIV) je odgovoran za AIDS.
AIDS
Ovaj moćan virus napada imuni sistem, a prenosi se putem krvi, vaginalne tekućine, sjemena. Ne može se prenijeti putem sline niti kroz zatvorene usta, poljupcem. Ipak, iako rijetki postoje slučajevi prijenosa HIV-a kod ljubljenja s otvorenim ustima, gdje su oba partnera imala otvorene rane ili krvarenje desni.
Spolno prenosive bolesti koje se ne mogu prenijeti ljubljenjem
Spolne bolesti poput klamidije i gonoreje ne mogu se prenijeti ljubljenjem. Te bolesti se prenose kod nezaštićenog vaginalnog, oralnog i analnog se*sa. Također i dijeljenje se*sualnih pomagala sa zaraženom osobom može uzrokovati prijenos bolesti.
Majke također mogu prenijeti bolest na nerođeno dijete.
Šta treba zanti o analnom se*su? Kako se možeš zaštititi od spolno prenosivih bolesti?
Razmišljanje o spolno prenosivim bolestima je stresno, ali umjesto da se brineš slijedi ove savjete: Ne zaboravi da oralno zdravlje tvoga partnera utječe i na tebe, posebno ako su između vas uobičajeni duboki poljupci, stoga mudro biraj s kim se ljubiš. Održavaj monogamnu vezu s osobom koja nema spolno prenosive bolesti. Koristi prezervative tokom se*sa, ali imaj na umu da ni oni nisu savršeni, odnosno da te ne mogu zaštititi od svih bolesti. Pazi, ako krvariš ili koristiš igle iz bilo kog razloga.