Špirić je u razgovoru sa delegacijom MMF-a, predvođenom šefom Misije Ronom van Rodenom, pojasnio da je budžet institucija BiH ostao u istom okviru kao i prethodne četiri godine, odnosno da su zahvatanja od indirektnih poreza na nivou BiH 750 miliona KM, dok će institucije BiH imati na raspolaganju 950 miliona KM u idućoj godini, što je u skladu sa usvojenim globalnim fiskalnim okvirom.
Iz Ministarstva finansija i trezora BiH saopšteno je da su se sagovornici saglasili da je neophodno nastaviti rad na strukturalnim reformama na svim nivoima bez obzira što su u oktobru u BiH održani opšti izbori i u što je u toku formiranje vlasti.
Na sastanku je naglašeno da se očekuje brzo formiranje vlasti da bi bile nastavljene aktivnosti na ispunjavanju preuzetih obaveza iz Pisma namjere sa MMF-om i provođenje strukturalnih reformi na svim nivoima.
Predstavnici MMF-a naglasili su da su održali sastanke sa entitetskim vladama da bi utvrdili na kojem nivou je ispunjavanje preuzetih obaveza, dok su na nivou BiH ključne aktivnosti vezane za poboljšanje naplate PDV-a i carina od dužnika, razmjena podataka između poreskih uprava, kao i poravnanja između entiteta.
Predstavnici MMF-a zahvalili su Špiriću, koji je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, za angažman u provođenju reformi na nivou BiH koje su proistekle iz stendbaj-aranžmana, te izrazili nadu da će dobra saradanja biti nastavljena i ubuduće.
U delegaciji MMF-a bili su rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atojan i glavni ekonomista za BiH Rikardo Laudes.
Misija MMF-a u posjeti je BiH u okviru nastavka osmog pregleda stendbaj-aranžmana koji prethodi odluci Odbora MMF-a o isplati devete tranše u iznosu od 133 miliona KM