Komentarišući zaključak SDS-a da neće podržati izmjene Zakona o akcizama BiH i da će uvođenje novih akciza poslužiti za “krpljenje budžeta”, Špirić je ponovio da je riječ o namjenskim akcizama za izgradnju putne infrastrukture i za podršku zdravstvu.
– U Reformskoj agendi napisano je da nijedan nivo vlasti neće osporavati obaveze drugom, već će ga podržavati da bi se reforme sprovele. Nama je bilo sasvim jasno da SDS i Savez za promjene neće podržati nijednu aktivnost iz agende koju sprovodi Vlada Republike Srpske i tu nastaje problem na koji ukazujem duže vrijeme”, rekao je Špirić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naveo da nije problem da SDS-PDP-NDP čini dio vlasti na nivou BiH sa partijama iz Federacije BiH, ali je problem što se pred očima građana odvija “boks – meč bez sudije”.
– Šta znači podržati samo obaveze koje imaju institucije vlasti BiH, ako su one minorne, a sve druge obaveze su na nivou entiteta? To znači blokirati agendu, a vlast Republike Srpske pretvoriti u pobunjeničku grupu”, naglasio je Špirić koji je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
On je istakao da će predložiti Vladi Srpske da, ukoliko se nastavi takvo ponašanje, treba razgovarati sa međunarodnim finansijskim institucijama o obavezama iz ustavne nadlažnosti jer su nerijetko i nadležnosti entiteta različite, a kamoli odnos entiteta i institucija vlasti BiH.
Špirić smatra da treba da se zna ko je za reforme i koji nivoi vlasti treba da nose te obaveze da bi se ušlo u kreiranje i provođenje reforme jer ovako svi plaćaju cijenu.
– Ne može SDS-PDP-NDP svoju predizbornu kampanju da vodi iz institucija vlasti BiH time što se bori protiv vlasti Republike Srpske, poručio je Špirić.
On smatra da treba započeti razgovore da se vidi hoće se li se osporavati realizacija agende ili će se ići na kreiranje nove u kojoj će svaki nivo vlasti vidjeti šta su im obaveze i da se krene u realizaciju posla.
U USTAVIMA PET KANTONA PIŠE BOŠNjAČKI A NE BOSANSKI ЈEZIK
Špirić smatra da oni iz FBiH koji morališu o pravima konstitutivnih naroda u Srpskoj, prvo moraju srediti odnose u Federaciji, jer od 10 kantona, prema ustavima u njih pet piše da je jezik bošnjački, a ne bosanski.
– Ne mogu se načuditi da oni ne sređuju te odnose, već nastoje napraviti predstavu o Republici Srpskoj. Јa jesam za poštivanje konstitutivnosti i ravnopravnosti naroda, ali dobro bi bilo da je član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda /Bakir Izetbegović/ juče dao odgovor na to zašto 20 godina poslije Dejtona Srbi nisu konstitutivan narod u FBiH i ne mogu nakon 20 godina da izaberu svoje delegate u Domu naroda, rekao je Špirić.
On je upitao da li se to ulazi u vrijeme kada postoje “bošnjački i hrvatski Srbi?”.
– Posebno mi smeta kada Izetbegović kaže da Bošnjaci za svoje ponašanje imaju podršku međunarodne zajednice, jer su iskreni u realizaciji obaveza koje su preuzeli iz Dejtona. Ne mogu i neću da vjerujem da međunarodna zajednica stoji iza projekta u kojem se Srbima ne dozvoljava konstitutivnost kao Hrvatima i Bošnjacima, ili se barem ne radi o punoj konstitutivnosti, istakao je Špirić.