Prva pomisao bila mi je da samo spasimo djecu, kazao je Marin Posavac, hrvatski graničar, koji je prije tri dana učestvovao u akciji spasavanja 15 migranata zavijanih na Plješevici.
Šestoro mališana, pet žena i četvorica muškaraca krenuli su iz Bihaća pješice preko planine u Hrvatsku, po dubokom snijegu i temperaturama ispod nule.
U rutinskom obilasku terena na Plješevici, gdje je snijeg ovih dana i do 70 centimetara, hrvatski policajci opazili su grupu migranata. Njih su spasili granični policajci iz Korenice, koji su ih na svojim rukama prenijeli do vozila Hitne pomoći.
Zbog vrlo niskih temperatura, jakog vjetra i snježnih nanosa nekoliko djece je promrzlo, a neka su i kolabirala. Prvo što im je, kaže Posavac, zapelo za oko bila su upravo djeca. U dobi od jedne do deset godina.
Migranti su bili iz Iraka i Sirije.
– Pomislio sam na svoju četvorogodišnju djevojčicu. Zgrabio sam jedno dijete od godinu i po, a moje kolege ostalu djecu, i zamolili smo odrasle da mi dopuste da ih nosimo do naših automobila i da im spasimo živote, jer su bili jako promrzli – priča Posavac.
Kada se djevojčica malo zagrijala u njegovom naručju, policajac Posavac je primijetio da je spavala sa suzama u očima.
– Žao mi je. Nosio sam dijete sat i po do našeg automobila. Bila je noć, a snijeg dubok. Postupili smo ljudski sa samo jednim ciljem, da ih spasimo divljih zvijeri i žestoke zime – ispričao je.
U akciji su učestvovali službenici granične i specijalne policije. Od pet žena, dvije su bile trudnice u devetom mjesecu. Od svoje opreme policajci su improvizovali nosila i žene u visokom stepenu trudnoće takođe nosili do automobila.
– Svako ko je bio na Plješevici zna o kakvom je terenu riječ. Tuda se i bez snijega opasno kretati, pogotovo za ljude koji su prvi put na planini. Mi smo, srećom, bili spremni i imali snage da im pomognemo i da ih sve bezbrižno prebacimo do bolnice u Gospiću – kaže policajac Marin Posavac.
Bio je s njim i kolega Mladen Tomić. U trenutku razgovora za Avaz, Tomić i Posavac ponovo su bili na Plješevici, tragajući za izgubljenim migrantima.
– Sada ovdje ima skoro metar snijega. Velika je mećava. Što se tiče noći kada smo pomogli ovoj grupi, nažalost nismo uspjeli spasiti bebu trudne žene. Ona je od umora, promrzlosti i povreda pobacila. Jedan život uspjeli smo spasiti, drugi nismo – kaže Tomić.
Težak teren
Dvije žene ostale su u gospićkoj bolnici, a ostali su smješteni u azilantskom centru u Osijeku, gdje im se utvrđuje identitet.
– Ostali smo iznenađeni kako su se uspjeli s djecom popeti na vrh planine. Evo sada, u ovim trenucima nema šanse da se mi popnemo do vrha, jer je dubok snijeg i suviše je hladno. I te noći mi smo zapeli u snijegu, a teren smo obilazili pješice – kaže na kraju Tomić te dodaje da je srećan, kao i druge kolege, jer je akcija okončana uspješno.
Ni najiskusniji planinari ne usuđuju se kretati na Plješevicu
O kakvom se teškom terenu radi, najbolje govori činjenica da planinari, lovci i ostali avanturisti s obje strane Plješevice čekaju maj da se popnu do njenih vrhova.
Ne treba zaboraviti ni brojna minska polja na ovim površinama, na koja upozoravaju žute trake tik uz šumske puteve i takozvane kozije staze.
Migranti nemaju izbora, piše avaz.ba