Jedno od tih pitanja je u kakvim odnosima će biti Velika Britanija sa Evropskom unijom, kako će to uticati na unutrašnju organizaciju, s obzirom na to da su građani Škotske, koji su prošle godina glasali za ostanak u Britaniji, sada u velikom broju glasali za izlazak iz Evropske unije.
Osim toga otvara se pitanje kako će izgledati poslovni i finansijski aranžmani sa Evropskom unijom.
“Dakle izaziva se čitav niz dilema, to bi sada trebali oni koji su zagovarali izlazak iz EU da donesu kao riješenje”, Očigledno je da će to uzdrmati unutrašnju političku scenu u Britaniji”, istakao je Šolaja.
On je objasnio da odluku donesenu na referendumu sada treba da potvrdi britanski Parlament, koji, kaže, nije obavezan da je uvaži.
Šolaja ističe da EU sada ima sasvim drugačiji odnos prema Britaniji, i da ti odnosi treba duboko da se preispitaju.
“To će uticati na svaku državu EU pojedinačno, ali države koje su u precesu pristupanja. Sve ovo bi trebalo da pročisti situaciju u Evropi, pogotovo što se EU u velikoj mjeri pokazala zavisna od Sjedinjenih Američkih Država, što mnogim državama ne odgovara. Bitno pitanje je i to kaka će biti pozicija Njemačka, koja je jedna od najmoćnijih država u okviru Evropske unije”, zaključio je u izjavi za Radio Republike Srpske, Miloš Šolaja.
(RTRS)