Snajperisti će štititi strane državnike i ambasade

December 27, 2017, 8:19 am

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela u BiH (DKPT) otpočela je proces obnove naoružanja i opreme pojedinih svojih jedinica te su u skladu s tim posljednjih mjeseci kupljene i nove snajperske puške s optikom.

Kako saznaju “Nezavisne”, snajpersko naoružanje namijenjeno je opremanju Jedinice za posebne namjene (Interventne jedinice), koja će u budućnosti raditi sve najsloženije zadatke.

S tim u vezi, kako saznajemo, Interventna jedinica Direkcije za koordinaciju policijskih tijela preuzeće i poslove osiguranja dolazaka stranih državnika u BiH, predsjednika i premijera, ali i osiguranje stranih diplomatsko-konzularnih predstavništava, što je posebno značajno u vrijeme povećanog sigurnosnog rizika i terorističkih prijetnji.

Iz Direkcije je “Nezavisnim” potvrđeno da su dosad snajperski interventni timovi, koji su pokrivali dolaske stranih šefova država i vlada, “iznajmljivani” od MUP-a Kantona Sarajevo i Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).

Međutim, direktor Mirsad Vilić, kojeg jučer nismo uspjeli da dobijemo za komentar, posljednjih mjeseci izmijenio je pojedine unutrašnje pravilnike, pa i onaj o poslovima i zadacima Interventne jedinice DKPT-a, koja je sada preuzela ingerencije i zadatke snajperskog osiguranja VIP osoba.

Mišljenje o ovoj vrsti mijenjanja sigurnosnog protokola zatražili smo i od Jasmina Ahića, profesora iz oblasti sigurnosti i terorizma, koji podsjeća da je ranije u BiH bilo sigurnosno osjetljivih situacija, ali da nije bilo značajnijih prijetnji, ili barem ne takvih koje nisu uspješno otklonjene.

“Treba se sjetiti dolaska pape u BiH, u dva navrata, ili recimo američkog potpredsjednika Džozefa Bajdena. Sve te posjete uspješno su apsolvirane”, kaže Ahić.

On smatra da su timovi za posebne namjene svih agencija u BiH dobro opremljeni i obučeni za ovakvu vrstu zadataka.

“Dosad nije bilo velikih problema, osim u slučaju napada na Aleksandra Vučića u Srebrenici, ali to je bio slučaj za sebe. Čak se znalo desiti da je i među nekim državama bilo tenzija (npr. u slučaju Turske i Rusije nakon ubistva ruskog ambasadora Andreja Karlova u Ankari), ali su se sigurnosni protokoli uvijek poštovali”, kaže Ahić.

Nije poznato da li je Interventna jedinica DKPT-a već preuzela ulogu snajperskog pokrivanja dolazaka najznačajnijih ličnosti, no ono što je poznato jeste da je novo moderno oružje kupljeno 28. novembra ove godine.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *